СЦЕНА

СЦЕНА

Викендов „Златно Славејче“ во Филхармонија, гостува познатиот рапер Пајак

Претстојниот викенд во Скопје ќе се одржи годинешното издание на реномираниот детски фестивал – бренд на градот „Златно Славејче“. Фестивалот е закажан за...

СЦЕНА

Омаж за Каталин Ладик и претставата „Слугинки“ вечерва на МОТ

Претставата „Слугинки“ во продукција на Турскиот театар во Скопје вечерва ќе биде изведена во рамки на третиот ден од програмата на 48. издание на...

СЦЕНА

Десетици театарски настани, претстави, предавања и промоции на 48 издание на Младиот отворен театар – МОТ

МКЦ го најавува 48-то издание на Млад отворен театар – МОТ, од 8 до 18 ноември, со вкупно 29 театарски настани, претстави, работилници,...

СЦЕНА

Почна „Скомрахи 2023“, на програмата 25 филма и седум студентски пиеси

Со краткиот филм „Тага“ во режија на Тина Величковиќ и дипломската театарска претстава „Вилицата на Ибен Бајерс“ во режија на Борис Василески, и...

СЦЕНА

Фантастичната разновидност на европскиот и јапонскиот филм во ноември во Кинотека

Ноември ќе биде Месец на европски филм во Кинотеката, која заедно со уште многу други кина, во 70 различни градови во Европа, ќе...

СЦЕНА

„Кралицата на танцот“, „Фантастичната тројка“ и „Сестри“ – најдобри филмови според жирито на 11. „Џифони Македонија“

Со соопштувањето на најдобрите играни филмови синоќа во преполната сала на кино „Милениум“ е затворено 11. издание на Филмскиот фестивал за млади „Џифони...

СЦЕНА

МТФ „Скупи фестивал“ ќе се одржи на сцената на Албанскиот театар во Скопје

Со изведба на претставата „Арбри“ на театарот „Ода“ од Приштина, Косово, на 5 октомври ќе почне 17-то издание на Меѓународниот театарски фестивал „Скупи...

СЦЕНА

ВЕЧЕРВА: „Наместо вовед“ на Митко Панов во „Мала станица“

Вечерва, во 20 часот, во „Мала станица“ ќе биде отворена изложбата „Наместо вовед“ на Митко Панов, осмислена да прикаже два елемента од неговото...

СЦЕНА

ВЕЧЕРВА: Премиера на Филмот „М“ на Вардан Тозија

Во кино салите на „Синеплекс“ во Скопје вечерва премиерно ќе се прикажува филмот „М“ на Вардан Тозија. По  премиерната проекција, публиката ќе може...

СЦЕНА

Во „Синеплекс“ утре премиера на филмот „М“ на Вардан Тозија

Во кино салите на „Синеплекс“ во Скопје утревечер премиерно ќе се прикажува филмот „М“ на Вардан Тозија. По  премиерната проекција, публиката ќе може...