ИНФО

ИНФО

Денес бесплатно паркирање на паркинзите на ПОЦ и на зонските на ЈП „Градски паркинг“

Паркирањето во зоните А, Б, Ц и Д, со кои стопанисува ЈП „Градски паркинг“ денес ќе биде бесплатно. Како што информираат од претпријатието,...

ИНФО

ВРЕМЕТО ДЕНЕС: Променливо облачно со сончеви периоди

Променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, поизразен претпладне долж Повардарието. Минималната температура ќе биде во интервал од...

ИНФО

По 55 години, реконструирана улица „20” во Припор

– Пуштена е во употреба новата реконструирана улица „20” во населбата Припор. Стотици жители кои 55 години се соочуваа со немање слух од...

ИНФО

Оваа недела искачување на Крстовар на Водно и работилница за млади

Младинската секција на планинарскиот клуб „Убава“ заедно со Младинска комисија при Федерацијата на планинарство на Северна Македонија, по повод 11 Декември – Интернационалниот...

ИНФО

Градските автобуси утре ќе возат по неделен распоред

Поради државниот празник Св.Климент Охридски,  кој е неработен ден за сите граѓани, утре автобусите од јавниот градски превоз ќе сообраќаат по возен ред...

ИНФО

Санкционирани 253 возачи во Скопје

На територија на Скопје во текот на вчерашниот ден изречени се 253 мерки за прекршоци во сообраќајот, соопшти Министерството за внатрешни работи. Меѓу...

ИНФО

Од „Тешкото“ и „Големата мајка“ до „Дијатретата“ и „Арабеската“ Халкбанк нѐ носи на патување длабоко во нашата суштина

Халкбанк АД Скопје во рамките на својата ангажираност кон уметноста преку современ дизајн инспириран од богатата културна историја работи на визуелна афирмација на...

ИНФО

ПЛАНИРАНИ АКТИВНОСТИ: Кој денес ќе остане без струја

Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје информира дека неколку општини во Скопје, поради технички зафати во електро дистрибутивната мрежа денес...

ИНФО

Петок е неработен ден за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ„ бр.21/98 и 18/07), 8...

ИНФО

159 санкции за непрописно вградени фолии

Во периодот од 01.11.2023 до 30.11.2023  Министерството за внатрешни работи спроведе акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на неисполнување...