ИНФО

ИНФО

Натпревар во прецизно слетување со едрилица

Кој ќе се обиде да лета, потоа со погледот оди кон небото, е изрека со која живеат голем дел од едриличарите во земјава....

ИНФО

ВРЕМЕТО ДЕНЕС: Сончево и топло

Времето денес претпладне ќе биде сончево и топло со променлива облачност која ќе се зголемува. Од пладневните часови, попладне и преку ноќта ќе...

ИНФО

Се асфалтира крак од улицата „Козле“ во Нерези

Во тек е асфалтирање на крак од улицата „Козле 3“ во населбата Нерези, информираат од локалната самоуправа на Карпош. Овој крак е во...

ИНФО

Стипендии „Ацо Шопов“ за студенти од втор и трет циклус

Фондацијата „Ацо Шопов – Поезија“ објавува конкурс за доделување стипендии „Ацо Шопов“ на млади истражувачи од втор и трет циклус студии. Стипендиите се наменети...

ИНФО

Австралија Експо повторно во Скопје – Откријте ја можноста за квалитетно универзитетско образование во Австралија

Доколку бараме синоним за најдалечна, но можеби една од најегзотичните држави во светот, меѓу првите одговори сигурно ќе се пронајде името на Австралија. Разликите во...

ИНФО

ЈСП денес вози по неделен возен ред

Денес поради државниот празник Св.Кирил и Методиј, јавниот превоз ќе сообраќа по неделен возен ред, информираат од ЈСП-Скопје. Дежурни од 7 до 14...

ИНФО

Водата во Скопје е квалитетна и безбедна за пиење

Скопјани пијат квалитетна и безбедна вода. Тоа го потврдуваат анализите и испитувањата на примероците вода земени од повеќе мерни места во градот спроведени...

ИНФО

„Цртање на асфалт“ во Детски културен центар Карпош

Манифестацијата „Цртање на асфалт“ ќе се одржи денеска со почеток од 10 часот во Детскиот културен центар „Карпош“ во Скопје. Оваа година, мотото...

ИНФО

Утре паркиралиштата на ПОЦ ќе бидат бесплатни

По повод претстојниот државен празник „Св. Кирил и Методиј“ – Денот на сесловенските просветители, утре сите паркиралишта на ЈП Паркинзи на Општина Центар...

ИНФО

РАБОТА НА МРЕЖА: Каде денес ќе нема струја

Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје информира дека неколку општини во Скопје, поради технички зафати во електро дистрибутивната мрежа денес...

Препорачуваме