КУЛТУРА

КУЛТУРА

Изложба на слики во акварел на Илина Поповска

Во среда на 29 мај во 19:30 во Лабораториум, ќе се одржи изложба на слики во акварел на Илина Поповска. “При процесот на...

КУЛТУРА

Кинотека во рамки на проектот Сезона на филмски класици ќе го реставрира Мис Стон

Кинотека ова година ќе го реставира филмот МИС СТОН на Жика Митровиќ, во рамки на проектот „Сезона на филмски класици“ кој е во...

КУЛТУРА

Изложбата „Али Фети Окјар – истомисленик и соработник на Ататурк“ во Чифте амам

Во Чифте амам во Старата скопска чаршија отворена е изложбата под наслов „Али Фети Окјар – истомисленик и соработник на Ататурк“ што се...

КУЛТУРА

Монументалниот документарен проект „Скопје 63“ на Вељко Булајиќ во Кинотека на Македонија

Во четврток на 23 мај во 20:00 часот во Кинотека на Македонија, ќе биде прикажан документарниот филм „Скопје 63“ во режија на Вељко...

КУЛТУРА

Промоција на книгата „Додека спиеш“ од од Биљана Стојановска

Промоција на книгата „Додека спиеш“ од македонската поетеса Биљана Стојановска ќе се одржи в понеделник (27 мај), во кафе-книжарницата „Буква“ со почеток во...

КУЛТУРА

Монодрама и промоција на книгата „Железно небо“ од популарниот битолски стендап-комичар Марјан Георгиевски

Во рамките на фестивалот за литература и општа култура „Видик“, вечерва со почеток во 20:00 часот во книжарницата на „Литература.мк“ во „Дајмонд мол“...

КУЛТУРА

Во МСУ – Скопје се отвора изложбата „Настан од една нишка: Глобални наративи во текстил“

На 28 мај, во 20 часот во Музејот на современата уметност – Скопје ќе биде отворена интернационалната изложба „Настан од една нишка: Глобални...

КУЛТУРА

Почнува Меѓународниот фестивал „Книжевен круг“ во Скопје

Меѓународниот фестивал „Книжевен круг“, во организација на Институтот за наука, алтернатива, култура и уметност „Инаку” – Скопје, ќе почне денеска и ќе трае...

КУЛТУРА

Изложба „Студентска графика – Драгутин Аврамовски – Гуте“ во Сули ан

Факултетот за ликовни уметности при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, Катедрата по графика и трансмедиумски практики и Фондацијата „Драгутин Аврамовски-Гуте“ по...

КУЛТУРА

Мајските оперски вечери: Врвна културна манифестација, единствена во регионот, веќе 52 години

Мајските оперски вечери, со својата 52-годишна традиција, се единствениот фестивал од овој тип во регионот кој доследно опстојува. На чело на овој престижен...

Препорачуваме