КУЛТУРА

КУЛТУРА

„Гола Планина“ организира фестивал „Сепак се врти“ во Градски парк

Во Градскиот парк во Скопје, во делот кај сцената „Лепеза“, на 3 март од 12 часот ќе се одржи првото издание на „Сепак...

КУЛТУРА

Клинци број 2 – младинско книжевно читање во Europe House Скопје

Второто книжевно младинско читање кое ќе се одржи во „Europe House Скопје“, на 1. март со почеток во 20 часот ќе се претстават...

КУЛТУРА

Книжевен клуб за деца во Europe House со Ана Голејшка Џикова

Europe House од Скопје утре (28 февруари) од 18:30 часот организира Книжевен клуб за деца. „Ве покануваме на книжевно и игриво дружење со...

КУЛТУРА

Филмови на Јан Кадар во Кинотека

Филмови на еден од најголемите режисери на денешницата, словачкиот режисер Јан Кадар (Ján Kadár), до 29 февруари, ќе се прикажуваат во Кинотека на...

КУЛТУРА

Изложба на фотографии на украинска визуелна уметница Софија Чотирбок

Во Националната Галерија Мала Станица се отвара изложбата на фотографии насловена како „Дома пред да се стемни” на украинска визуелна уметница Софија Чотирбок....

КУЛТУРА

Традиционален „Зимски салон 2024“ на ДЛУМ во Чифте амам

„Интимност и интерконекција“ (Intimacy and Interconnection) е насловот на биеналната изложба „Зимски салон 2024“ што ќе ја отвори Друштвото на ликовните уметници на...

КУЛТУРА

„Кобалт Синергија“ во галеријата на МКЦ

Во галеријата на Младински културен центар во Скопје овој петок (23 февруари) со почеток од 20:00 часот ќе биде отворена изложбата „Кобалт Синергија“...

КУЛТУРА

Театарскиот перформанс „Лилит“ во КСП Центар-Јадро

Денес со почеток во 20:00 часот во КСП ЦЕНТАР ЈАДРО, ќе се одржи проектот „Лилит“, кој е првата фаза од театарското истражување насловено...

КУЛТУРА

Балетот „Дамата со камелии“ вечерва во НОБ

На сцената на Националната опера и балет вечерва во 20 часот ќе биде изведена балетска претстава „Дамата со камелии“ работена по музиката на...

КУЛТУРА

Втора претстава на мјузиклот „Веселите девојки“ во Скопје

Закажана е втора претстава на мјузиклот „Веселите девојки“ и тоа на 24-ти март во „Македонска филхармонија“, откако првата претстава на 23-ти се распродаде....