КУЛТУРА

КУЛТУРА

Разни поетски настани, домашни и странски учесници на годинешниот „Скопски поетски фестивал“

Младинскиот културен центар ‒ Скопје (кино „Фросина“), градската библиотека „Браќа Миладиновци“ ‒ Скопје и кафе-книжарницата „Буква“ ќе бидат локациите каде од 29 мај...

КУЛТУРА

Трибина на тема „Големи приказни од мали земји“, средба со писателката Зејнеп Севде

Богата програма од дури осум настани во Младинскиот културен центар најавува 6. Меѓународен фестивал за литература и илустрација „Литера“, што беше отворен синоќа...

КУЛТУРА

„Литера 2024“: Книгите, приказните, уметноста ги носат децата на магични патувања

Литературата и илустрацијата имаат специјално место во срцата на децата. Низ книги, приказни и уметност, тие нè носат на магични патувања, истражувајќи нови...

КУЛТУРА

Изложба ”Професори и студенти” во МКЦ

На 14 јуни во Младинскиот Култирен центар ќе се отвори изложбата со наслов  “Професори и студенти”, која посетителите ќе можат да ја видат...

КУЛТУРА

Украинската авторка Катерина Бабкина во петок во Лабораториум

Утре, 17-ти мај во 20 часот во Културниот центар „Лабораториум“ гостува една од најуспешните украински авторки, Катерина Бабкина. За книгата „Капчо и китот“ со...

КУЛТУРА

Работилница за цртање манга ликови во сабота во Центар Јадро

Во сабота на 18 мај во Центар Јадро со почеток од 13 часот во склоп на „Сакура“, Фестивалот за Јапонска култура ќе се...

КУЛТУРА

Автори и илустратори за деца од Турција гости на „Литера“

Гизем Ѓозде Учар и Угур Алтун, современи автори и илустратори за деца од Турција, ќе бидат гости на претстојното шесто издание на меѓународниот...

КУЛТУРА

„Сиви пчели“ од Андреј Курков во издание на Артконект

Неодамна во рамки на издавачката куќа АРТКОНЕКТ се објави романот „Сиви пчели“ на Андреј Курков. Андреј Курков (1961) е еден од најзначајните и...

КУЛТУРА

Од денеска „Денови на културата“ во општина Илинден

Општина Илинден на 14, 15 и 16 мај 2024 година, ќе ги реализира традиционалните Денови на културата, во чии рамки во Домот на...

КУЛТУРА

Претстава „Свет без жени“ в четврток во Факултетот за драмски уметности

Фестивалот за феминистичка култура и акција „Прво, па женско“, започнува со претставата „Свет без жени“, в четврток во 20 часот, на академската сцена...