СЦЕНА

СЦЕНА

Театарската претстава „Момчето со пругасти пижами“ вечерва во МНТ

На големата сцена во Македонскиот народен театар во Скопје, вечерва со почеток во 20:00 часот, ќе биде изведена претставата „Момчето со пругасти пижами“...

СЦЕНА

„Кино Утро“ во Кинотека почнува на 9. јануари „Зоки Поки“

Во текот на зимскиот распуст, на почетокот на јануари, веќе традиционално Кинотеката ја прикажува филмската програма со наслов „Кино Утро“. Оваа година проекциите...

СЦЕНА

Краткиот игран филм „Дали си маж“ по сценарио и режија на Ѓорче Ставрески на ‘HBO Max’

– Краткиот игран филм „Дали си маж“ по сценарио и режија на Ѓорче Ставрески ќе се прикажува на една од најголемите светски онлајн...

СЦЕНА

Викендов „Златно Славејче“ во Филхармонија, гостува познатиот рапер Пајак

Претстојниот викенд во Скопје ќе се одржи годинешното издание на реномираниот детски фестивал – бренд на градот „Златно Славејче“. Фестивалот е закажан за...

СЦЕНА

Омаж за Каталин Ладик и претставата „Слугинки“ вечерва на МОТ

Претставата „Слугинки“ во продукција на Турскиот театар во Скопје вечерва ќе биде изведена во рамки на третиот ден од програмата на 48. издание на...

СЦЕНА

Десетици театарски настани, претстави, предавања и промоции на 48 издание на Младиот отворен театар – МОТ

МКЦ го најавува 48-то издание на Млад отворен театар – МОТ, од 8 до 18 ноември, со вкупно 29 театарски настани, претстави, работилници,...

СЦЕНА

Почна „Скомрахи 2023“, на програмата 25 филма и седум студентски пиеси

Со краткиот филм „Тага“ во режија на Тина Величковиќ и дипломската театарска претстава „Вилицата на Ибен Бајерс“ во режија на Борис Василески, и...

СЦЕНА

Фантастичната разновидност на европскиот и јапонскиот филм во ноември во Кинотека

Ноември ќе биде Месец на европски филм во Кинотеката, која заедно со уште многу други кина, во 70 различни градови во Европа, ќе...

СЦЕНА

„Кралицата на танцот“, „Фантастичната тројка“ и „Сестри“ – најдобри филмови според жирито на 11. „Џифони Македонија“

Со соопштувањето на најдобрите играни филмови синоќа во преполната сала на кино „Милениум“ е затворено 11. издание на Филмскиот фестивал за млади „Џифони...

СЦЕНА

МТФ „Скупи фестивал“ ќе се одржи на сцената на Албанскиот театар во Скопје

Со изведба на претставата „Арбри“ на театарот „Ода“ од Приштина, Косово, на 5 октомври ќе почне 17-то издание на Меѓународниот театарски фестивал „Скупи...