АКТУЕЛНО

АКТУЕЛНО

Вечерва мултимедиајлен настан „Танец во фокусот“ во Кинотека

Вечерва во Кинотека на Македонија во 19 часот, ќе се одржи мултимедиајлен настан на НУ „Танец“ во соработка со Кинотека организиран во рамките...

АКТУЕЛНО

Започна реконструирањето на тротоарот на улицата „Народен фронт“ во Центар

Општинските служби го започнаа реконструирањето на тротоарот на улицата „Народен фронт“ во населбата Капиштец. Станува збор за реконструкција на тротоарот долж целата улица....

АКТУЕЛНО

„Лајка“ ќе организира макенбал за кучиња во Градски парк

ЈП „Лајка“ во недела во Градски парк во Скопје ќе организира маскенбал за кучиња. На маскенбалот ќе се избира најдобро маскирано куче и најдобро...

АКТУЕЛНО

Компостарите фаќаат прашина, стојат заклучени и се без пристап за граѓани

Компостарите за био-отпад се заклучени и не се пристапни за граѓаните. Таква е онаа што е поставена во кругот на јавното претпријатие „Паркови...

АКТУЕЛНО

Студенти од Институтот за специјална едукација и рехабилитација на пракса во сензорниот центар во градинката „Пампурче“

Студенти од Институтот за специјална едукација и рехабилитација ќе одат на пракса во сензорниот центар во градинката „Пампурче“ во општина Ѓорче Петров. Центарот...

АКТУЕЛНО

Ова е најголемиот мурал во Македонија

Скопјани често се шегуваат дека живеат во град на молови, па деновиве во Скопје се отвори Трговскиот центар Џевахир како дел од комплексот...

АКТУЕЛНО

Герасимовски: Екипите го локализираа пожарот на Универзална, апелирам да не се шират шпекулации за причините

По информациите за избувнувањето на пожарот во Универзална Сала градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски веднаш се упати на терен. Извести дека според...

АКТУЕЛНО

Локализиран пожарот во Универзална сала и нема опасност од негово ширење

Пожарот во Универзална сала е локализиран и нема опасност од негово ширење, информира директорот на Центарот за управување со кризи Стојанче Ангелов. Скопската...

АКТУЕЛНО

ПОЦ: Санкционирани 206 непрописно паркирани возила

ЈП „Паркинзи на Општина Центар“ и Општина Центар, во соработка со Сообраќајната полиција – Скопје, минатата недела санкционираа 206 непрописно паркирани возила, кои...

АКТУЕЛНО

Живи статуи ќе ја раскажат својата приказна на улица „Македонија“

Неколку актови со улични живи статуи ќе бидат поставени на улицата „Македонија“ на 15 април, во 18:30 часот, по повод Светскиот ден на...