МОЕ ЗДРАВЈЕ

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Борбата против стресот почнува од исхраната: Намирници кои треба да ги вклучите во вашите оброци

Иако постојат многу совети како да си помогнеме себеси да се избориме со стресот, треба да знаеме дека многу често, борбата против стресот...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

3 видови на анксиозност и како да се справите со нив

Анксиозноста е најчестото ментално нарушување. Секој од нас доживеал анксиозност во одреден момент од животот, додека кај некои луѓе анксиозноста значително им го...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Кој треба да избегнува чај од камилица

Одредени студии укажуваат на ризик од спонтан абортус или предвремено породување доколку чајот од камилица се конзумира секојдневно во текот на бременоста. Чајот...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Напивки благотворни против анемија

Најчеста причина за анемија (слабокрвност) е недостигот од железо. Без него, човековото тело не може да произведе хемоглобин што им е потребен на...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

СЗО: Прекумерната употреба на антибиотици ја зголемува отпорноста која може да биде одговорна за 10 милиони смртни случаи

Прекумерната употреба на антибиотици опасно ја поткопува нивната ефикасност и ја зголемува отпорноста која може да биде одговорна за 10 милиони смртни случаи...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Жените кои спијат под седум часа на ден се поизложени на опасност од дијабетес 2

Жените кои спијат помалку од седум часа на ден се поизложени на опасност од појава на дијабетес тип 2. Имено, губењето на само...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Здравата исхрана и физичката активност важни при заштита од бубрежни заболувања

Хроничното бубрежно заболување (ХББ) зафаќа осум до 16 проценти од светската популација. Кај нас изминатата година биле регистрирани вкупно 595 пациенти, од кои...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Знаци дека вашето тело има недостаток на витамин Ц

Витаминот Ц е една од најважните хранливи материи во нашето тело бидејќи игра клучна улога во одржувањето на нашето здравје. Иако често се...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Само едно јаболко дневно може да го намали ризикот од Алцхајмерова болест

Овошјето богато со флавоноиди го штити мозокот од штетни материи, го намалува ризикот од Алцхајмерова болест и депресија и анксиозност. Австралискиот научник за...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Зимското сметање на времето почнува в недела – на што треба да се внимава?

Oвaa недела на 29 октомври почнува зимското сметање на времето, при што стрелките се поместуваат еден час наназад. Иако многумина сметаат дека ова...