СКОПЈЕ ДЕНЕС

СКОПЈЕ ДЕНЕС

Млади уметници изработуваат огромен мурал во центарот на Скопје

На една од зградите спроти студенсткиот дом „Кузман Јосифовски Питу“ во Скопје, млади уметници изработуваат огромен мурал. Како што може да се види...

СКОПЈЕ ДЕНЕС

ОД ДЕНЕС: Поевтини домати и краставици

По три дена од владината одлука за замрзнување на цените на овошјето и зеленчукот, во пилјарите и по маркетите цените се замрзнати и...

СКОПЈЕ ДЕНЕС

Ново детско катче во Јурумлери

Денес беше беше пуштено во употреба новото детско катче изградено во рамки на клонот Морковче од детската градинка „25 Мај“.

СКОПЈЕ ДЕНЕС

МИНИ ДЕПОНИЈА ВО КОЗЛЕ

На улица Козле, во непосредна близина на бензинската пумпа Макпетрол се гради станбена зграда. Делот околу зградата е претворен во мини депонија. Работниците...

СКОПЈЕ ДЕНЕС

Партизанска претворена во паркинг

Третата лента на бул. Партизански одреди секој ден е претворена во паркинг. Од делот кај кафулето Броз, па се до крстосницата со ул....

СКОПЈЕ ДЕНЕС

СЕ ПРЕВРТЕ КОЛА ПРЕД МИНИСТЕРСТВО ЗА ЕКОНОМИЈА

Возило се преврте на улицата „Јуриј Гагарин“ на само неколку метри од Министерството за економија. Полициска екипа е на лице место и се...

СКОПЈЕ ДЕНЕС

РАСЦВЕТА ГРАДСКИ ПАРК

Денес во градскиот парк се обновуваа зелените површини, беа засадени цвеќиња, а свој придонес дадоа и вработени од администрацијата.

СКОПЈЕ ДЕНЕС

ГРАДСКИТЕ ФОНТАНИ ПЛИВААТ ВО ЃУБРЕ

Градските фонтаните од проектот Скопје 2014, на плоштадот Филип Втори се полни со ѓубре и отпадоци. Многубројните туристи што минуваат оттука прво ги...

СКОПЈЕ ДЕНЕС

СЕ КИТАТ ШТРКОВИТЕ ВО АЕРОДРОМ

Како и изминатите денови, па така и денес ЈП „Паркови и Зеленило“ продолжува со разеленување на површините долж булеварите. Денес во Општина Аеродром...

СКОПЈЕ ДЕНЕС

Волково плива во кал

Вчерашниот дожд им донесе пливање во кал на жителите на Волково. Улицата 102 комплетно беше поплавена, а мештаните едвај се движеа по неа.

Препорачуваме