271 Articles0 Comments
МОЕ ЗДРАВЈЕ

Кои намирници ја намалуваат надуеноста и гасовите во стомакот

Сите сме доживеале непријатно чувство на надуеност, но некои луѓе почесто имаат проблеми со тоа. За чувството на ситост во желудникот најмногу е...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

ЕКСПЕРТИТЕ СЕ СОГЛАСУВААТ: Ова се 10. најлоши закуски за здравјето на цревата

Додека посегнувате по вашите дневни закуски, колку размислувате за изборот на храна која го храни самиот црева? Додека некои ферментирани намирници, како што е...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Ова е најдобро време за последниот оброк во денот ако сакате да го забрзате слабеењето и да спиете подобро

Понекогаш е тешко да си легнеме иако знаеме дека мораме да спиеме најмалку седум часа за телото да се опорави и да се...

МАГАЗИН

Пет вообичаени грешки кои ги прават жените, а го забавуваат нивниот метаболизам

За жал, зголемувањето на телесната тежина е природен дел од процесот на стареење благодарение на нашите хормони, промени во животниот стил, намалена чиста...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Не ја игнорирајте болката на десната страна на стомакот дури и ако сте го отстраниле слепото црево

Постојат многу можни причини за абдоминална болка. Тоа може да биде само истегнување или прејадување, но некои од причините може да бидат многу...

МАГАЗИН

Ако сте помлади од 45 години и ги имате овие симптоми, можеби сте во рана менопауза

Менопаузата е природен процес кој се јавува кај жените кога јајниците престануваат да произведуваат јајце клетки, што предизвикува трајно прекинување на менструацијата. Сепак,...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

ОНКОЛОЗИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Необични и изненадувачки симптоми на рак кои секој треба да ги знае!

Јазол или грутка во градите обично е знак дека треба да направите преглед на дојката и често може да укаже дека се развил...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

По настинка или грип задолжително сменете ја четката за заби

Лекарите советуваат дека е добро да се исчисти целата куќа по времето минато со настинка. Препораките се однесуваат на менување на постелнината, перење...

МАГАЗИН

Винаријата Камник највисоко рангирана во Југоисточна Европа

Винарија Камник е првата винарија од Македонија што е официјално профилирана на глобално најголемата винска апликација Вивино. Поканата од Вивино за професионална презентација...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

ВНИМАВАЈТЕ: Вишокот килограми носи опасност од рак на бубрезите и на дебелото црево

Лицата со прекумерна тежина се соочуваат со зголемена можност од рак  дури и кога се чини оти се медицински здрави, посочува истражување на...