МОЕ ЗДРАВЈЕ

Кои намирници ја намалуваат надуеноста и гасовите во стомакот

Надуеноста може да биде предизвикана од голтање премногу воздух за време на оброк, нетолеранција на лактоза или нарушување на цревната флора.

Сите сме доживеале непријатно чувство на надуеност, но некои луѓе почесто имаат проблеми со тоа. За чувството на ситост во желудникот најмногу е виновен типот на исхрана, а не само количината што се јаде, а стомакот е тврд на допир и поголем од вообичаено. Понекогаш надуеноста е придружена со грчеви, гасови, дијареа, а поради притисокот може да се јават болки во долниот дел на грбот и проблеми со дишењето. Некои од причините се голтање воздух поради пребрзо јадење, запек кој создава притисок во цревата, нетолеранција на лактоза, но и нарушување на цревната флора поради, на пример, земање антибиотици. Овие неколку намирници ќе ви помогнат да се чувствувате полесно:

Овошје

Портокалиот и лубеницата се богати со вода, поради што ги чистат токсините од телото. Лубеницата е околу 92% вода, а портокалите помеѓу 80 и 90%. Некои овошја како боровинки, јагоди и круши се богати со влакна, па ќе помогнат во варењето и ќе ја ублажат надуеноста. Грејпфрутот, покрај тоа што најмногу е составен од вода, дури 90%, содржи и ензими кои го забрзуваат согорувањето на мастите.

Зеленчук

Марулата и спанаќот  содржат многу витамини, минерали и влакна и се исклучително ефикасни за запек. Краставиците содржат кверцетин, антиоксидант кој го смирува надуеноста. Семето од анасон има лековити соединенија кои ги релаксираат мускулите во дигестивниот тракт и го олеснуваат поминувањето на гасовите. Можете да ги џвакате или  направите чај од нив. Целерот е познат како средство за чистење на телото бидејќи е диуретик и борец против гасови.

Зачини

Освен што се вкусен зачин, чили пиперките го намалуваат високиот крвен притисок и содржат капсаицин, состојка која го забрзува метаболизмот. Лукот е исклучително здрав бидејќи помага во намалувањето на мастите во црниот дроб, чија главна задача е ослободување на нечистите материи од телото. Нането и ѓумбирот  се ефикасни во намалувањето на гасовите во телото, а со тоа ја спречуваат надуеноста. Магдоносот  е исклучително здрав за целиот дигестивен систем, вклучувајќи надуеност и гасови. Можете да го користите или свеж или сушен. Коријандерот ги ублажува и грчевите и надуеноста.

Јогурт

Освен што е богат со вода, јогуртот го поттикнува создавањето на добри бактерии во желудникот и на тој начин го забрзува варењето.

Житарици

Овесната каша и другите видови житарки се богати со растителни влакна, па затоа ја забрзуваат работата на цревата . Доволни се 25 грама житарки дневно. Не претерувајте, бидејќи можете да постигнете сосема спротивен ефект – надуеност.

Говедска супа

Без разлика дали е крем или бистра, говедската супа е полна со заситени масти и е добра за варењето.

Кога да се оди на лекар?

Побарајте лекарска помош ако сте ги промениле навиките во исхраната и ако симптомите не престануваат. Исто така, ако го забележите и следново:

  • болката како резултат на надуеност трае долго или се влошува
  • постојана надуеност
  • повраќање
  • треска
  • отечени глуждови
  • за време на бременоста се јавува неочекувана надуеност
  • имате жиговина веднаш штом ќе се разбудите.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Напивки благотворни против анемија

Најчеста причина за анемија (слабокрвност) е недостигот од железо. Без него, човековото...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

СЗО: Прекумерната употреба на антибиотици ја зголемува отпорноста која може да биде одговорна за 10 милиони смртни случаи

Прекумерната употреба на антибиотици опасно ја поткопува нивната ефикасност и ја зголемува...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Жените кои спијат под седум часа на ден се поизложени на опасност од дијабетес 2

Жените кои спијат помалку од седум часа на ден се поизложени на...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Здравата исхрана и физичката активност важни при заштита од бубрежни заболувања

Хроничното бубрежно заболување (ХББ) зафаќа осум до 16 проценти од светската популација....