МОЕ ЗДРАВЈЕ

Не ја игнорирајте болката на десната страна на стомакот дури и ако сте го отстраниле слепото црево

Постојат многу можни причини за абдоминална болка. Тоа може да биде само истегнување или прејадување, но некои од причините може да бидат многу сериозни.

Секој пат кога ќе почувствувате болка во овој дел од телото, внимателно проучете ги сите симптоми, а доколку болката не се смири, обратете се кај вашиот лекар. Доколку ве мачи стомачни болки на десната страна, внимавајте колку трае, дали болката се интензивира, дали е периодична или постојана… Најчесто првата помисла е дека се работи за апендицитис, но има и голем број други причини зошто боли.

Не ја игнорирајте болката

Луѓето се сложени суштества и постојат многу можни причини за болки во стомакот. Тоа може да биде само истегнување или прејадување, но некои од причините може да бидат многу сериозни. Можно е тоа да е само гас и варење. Ако сте ја промениле исхраната, јадете премногу влакнести намирници или оние кои предизвикуваат гасови, како што се грашок, брокула и кељ, може да почувствувате болка во целиот стомак, вклучително и на десната страна. Лошата дигестија може да биде резултат на уживање во алкохол и кафе, пребрзо голтање храна или конзумирање на тешко сварлива храна. Овој проблем брзо исчезнува, па ако болката продолжи, посетете го вашиот лекар.

Виновник може да биде и тешкиот тренинг, а нашироко се верува дека „боли слезината“. Тоа е на левата страна, а во овој случај болката се шири под ребрата од двете страни. Можете да си помогнете со лесно истегнување на рацете над главата, а за да го избегнете овој проблем пред да трчате или тренирате, добро истегнете се и подгответе се за респираторниот систем да биде подготвен за напор.

Можни болести и состојби

Тешко е да се знае напамет што може да биде, но некои проблеми е подобро да се решат веднаш и да не се одложува одењето во болница.

Хернија

Сè што предизвикува оптоварување на стомачните мускули може да предизвика хернија. Зголемен притисок на предниот абдоминален ѕид може да се појави поради дебелина, за време на бременост, кревање тегови, запек и долгорочно кашлање. Лошата исхрана и пушењето исто така може да ги ослабат мускулите и да го зголемат ризикот од хернија. Подоцна, печење во препоните и внатрешната страна на горниот дел од ногата може да се појави и при одење и долго стоење. Можно е и чувство на тежина во пределот на стомакот, кое понекогаш е придружено со запек, и непријатно чувство во стомакот или препоните при кревање тегови.

Апендицитис ( воспаление на слепо црево)

Докторите најчесто се сомневаат во тоа кога станува збор за болка на десната страна на абдоменот. Освен болка, симптомите на акутен апендицитис може да бидат и чувство на гадење, нагон за повраќање, често мокрење, а понекогаш и дијареа или запек. Исто така, болката може да ја почувствувате на целиот стомак. Болката е обично трајно присутна и не исчезнува со промена на положбата на телото. Задолжително одете во болница за да спречите пукање на слепото црево, што може да предизвика сепса.

Циста на јајниците

Според експертите од клиниката Мајо, цистите на јајниците често остануваат незабележани од жените, но тие можат да пораснат толку големи што предизвикуваат болка. Важно е да се консултирате со лекар за да дознаете за каква циста се работи и дали е потребна процедура или терапија.

Камен во бубрегот

Типичен симптом е болка во долниот дел на грбот, стомакот или препоните. Болката исто така може да ја промени локацијата и тоа е показател дека каменот патува низ уринарниот тракт. Други симптоми вклучуваат болка при мокрење, крв во урината, гадење и повраќање.

Камења во жолчката

Силна и ненадејна болка под десниот ребро кафез која може да се прошири на рамото, гадење и повраќање, покачена телесна температура и жолтица се јавуваат кога камењата се блокирани во еден од жолчните канали. Скоро секој десетти човек има камења во жолчката. Иако се главно безопасни, сепак можат да доведат до воспаление, затоа задолжително посетете лекар.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Истражување: „Ултрапреработената“ храна ја зголемува подложноста на болести

Јадењето „прекумерно обработена“ храна ја зголемува опасноста од развој од десетици неповолни...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Очите говорат за проблемите со срцето

Срцевите заболувања се една од главните причини за смрт во светот, па...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Намалете го ризикот од болести преку диета

Сите знаеме дека храната влијае на нашето здравје и квалитетот на животот,...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

ИЈЗ: За седум дена пријавени 17 нови случаи на голема кашлица

Во последните седум дена, од 9 до 15 февруари се пријавени 17...