КУЛТУРА

Денови на шведскиот филм во Кинотека од 6 до 12 јули

Од Кинотеката најавија проекции на неколку филмови во склоп на Денови на шведскиот филм кои ќе се одржат од 6 до 12 јули....

КУЛТУРА

Објавен романот „Русинката“ од Џиб Михаеску

„Македоника литера“ деновиве го објави романот „Русинката“ на познатиот романски писател Џиб Михаеску, во превод од романски јазик на Ирина Кроткова. „Русинката“, како...

КУЛТУРА

„Порта Европа“: „Приказна за духовите“ од Лаура Фројденталер е роман за неприпадноста и отуѓеноста

Романот „Приказна за духовите“ од австриската писателка Лаура Фројденталер, кој е добитник на наградата на Европската унија во 2019 година, беше претставен со...

КУЛТУРА

„Нè чека пат“ нова поетска книга на Санде Стојчевски

„Нè чека пат“ е насловот на најновата поетска книга од современиот македонски поет и литературен критичар Санде Стојчевски која излезе деновиве од печат...

КУЛТУРА

Првата самостојна изложба на Марта Патлиџанковска, насловена „Портрети“

Во среда (28 јуни) во Галеријата на Факултетот за ликовни уметности ќе се отвори првата самостојна изложба на Марта Патлиџанковска, насловена „Портрети“. На изложбата...

СКОПСКИ ВЕСТИ

Јанаки Митровски објави книга од неговите колумни во Фокус

Адвокатот Јанаки Митровски еден од борците за правда во Македонија и еден од погласните и поактивни критичари на власта објави книга од неговите...

КУЛТУРА

Изложба и аукција за заштита на птиците

Во просториите на управната зграда на ПроКредит банка вечер ќе биде одржана изложба и аукција за заштита на птиците во земјава. ПроКредит банка...

КУЛТУРА

СКОПСКО ЛЕТО И MIYATTA ВЕ КАНАТ НА КОНЦЕРТ

MIYATTA за прв пат ќе одржи солистички концерт и тоа во рамките на програмата на Скопско Лето. Локацијата за овој концерт закажан за...

КУЛТУРА

Дискусија на тема „Од превод до книга – лавиринт со повеќе излези“ во „Буква“

Издавачката куќа „Готен“ организира дискусија на тема „Од превод до книга – лавиринт со повеќе излези“ која ќе се одржи во утре (27...

КУЛТУРА

Почнуваат Отворените денови на Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“

Свечено отворање на манифестацијата Отворени денови на Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“, ќе се одржи денеска во амфитеатарот на Институтот. На отворањето...