ГАСТРО

ГАСТРО

ЕУ им додели на турските маслинки „Милас“ ознака за заштитено потекло

Европската комисија им додели ознака за заштитено потекло на турските маслинки „Милас Јагли Зејтини“. Станува збор за трпезни маслинки со црно-виолетова боја од...

ГАСТРО

УЖИВАЊЕ ВО ХРАНАТА: Еден Французин дневно поминува 73 минути на маса за јадење

Французите се „прваци“ за најдолго уживање во храната, оброкот и трпезата. Веднаш зад Франција се Италија, Грција и Шпанија со неколку минути помалку....

ГАСТРО

Изработена гастрономска карта и гастрономски водич за традиционални специјалитети

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот (АППТ) изработи гастрономска карта и гастрономски водич за традиционални специјалитети, со цел збогатување на туристичката понуда...

ГАСТРО

Освежителна салата со лубеница

Новиот летен хит – салата од лубеница, краставица, кромид и „фета“ сирење е идеален за освежување во текот на топлите месеци. За овој...

ГАСТРО

ИДЕЈА НА СИНЏИР РЕСТОРАНИ: Направена пица „против комарци“

Летото е синоним за одмор, долги седенки и закуски надвор навечер, но според многумина, тоа е и сезона на едно од најдосадните суштества...

ГАСТРО

Скопската траторија Matto Napoletano се најде на 25. место на листата за европски најпопуларен пица бар

Матто Наполетано популарен ресторан лоциран во Македонскиот главен град Скопје е препознаен како една од најдобрите 50 пицерии во Европа за 2023 година....

ГАСТРО

Брзо и вкусно! Три домашни сладоледи по рецепти на познати готвачи

Нема повкусно освежување од сладолед и никогаш не можете да се наситите од тоа ладно уживање. Уште подобро е ако знаете што има...

ГАСТРО

ШТО СО ЈАЈЦАТА ПО ВЕЛИГДЕН: 4 едноставни, а вкусни рецепти

Сигурно по велигденските празници, ви се останати бојадисани јајца со кои не знаете што да правите. За да не ги фрлате, ова се...

ГАСТРО

САБОТА: ПРЕДЛОГ ПОСНО МЕНИ

Појадок: Крем чорба од целер Потребни состојки: 1 големо парче целер 2 моркови 1 компир 1 мал кромид Сол и бибер (куркума, нане,...

ГАСТРО

ПЕТОК: ПРЕДЛОГ ПОСНО МЕНИ

Појадок: Кнедли од компир Потребни состојки: 500 гр компири 500 гр брашно трошки од леб сол Подготовка: Сварете 1/2 кг компири со лушпите,...