КУЛТУРА

КУЛТУРА

Одбележување на Меѓународниот ден на мајчиниот јазик

Во амфитеатарот на Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“ – Скопје, денеска со почеток во 12 часот ќе биде одбележан Меѓународниот ден на...

КУЛТУРА

Во МНТ започнаа пробите за најновата претставата „Хенгинг Араунд“

Во Македонскиот народен театар започнаа подготовките за претставата „Хенгинг Араунд“ во режија и адаптација на Бојан Трифуновски, по текст на Љупчо Јованов. Главните...

КУЛТУРА

Објавено второто издание на романот „Суво мастило“ на Владимир Илиевски

Друштвото за издавачка дејност „Македоника литера“ од Скопје, деновиве го објави второто издание на романот „Суво мастило“ на македонскиот писател Владимир Илиевски. Романот...

КУЛТУРА

Кинотека: Достапна платформата „Mobireel.eu“ која нуди обука за дигитализација

НУ Кинотека на Северна Македонија соопшти дека веб-платформата „Mobireel.eu“ е активна и е достапна за сите граѓани. Платформата е дел од проектот „MobiReel“...

КУЛТУРА

Бени Шаќири го тргнал написот „Ние сме од Скопје“ од МКЦ

Речиси еден месец од назначувањето на новиот директор на МКЦ, Бени Шаќири, првата новина е неговата одлука да се тргне написот „Ние сме...

КУЛТУРА

„Хармонија“ со Бернштајн, Гершвин и Гулда во изведба на Филхармонија

Оркестарот на Македонската филхармонија во четврток, со почеток во 20 часот, ќе одржи концерт на кој како солист ќе настапи српскиот виолончелист со...

КУЛТУРА

„Станица пропаганда“ – изложба на Јонас Стал на 1. март

На 1. март во Музејот на современа уметност во Скопје ќе се отвори изложбата насловена „Станица пропаганда“ на уметникот Јонас Стал. Кураторка на изложбата која...

КУЛТУРА

Во првата селекција за наградата „Роман на годината“ избрани 19 романи

Жири-комисијата за наградата „Роман на годината“ за 2023 година што ја доделува Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски“, во...

КУЛТУРА

Меѓународен јавен повик за млади уметници од регионот

НЛБ Групацијата отвори меѓународен јавен повик за млади уметници од регионот. – Aпелираме сите млади уметници од Југоисточна Европа да ги достават своите...

КУЛТУРА

Концерт на Џибони оваа сабота во СЦ „Јане Сандански“

На 17 февруари, сабота, во СЦ „Јане Сандански“ во Скопје концерт ќе одржи хрватскиот кантавтор Златан Стипшиќ-Џибони, а официјално гостин ќе биде Влатко...