2261 Articles5 Comments
АКТУЕЛНО

Доделени годинишните награди на Здружението на просветни работници на Град Скопје

Во организација на Здружението на просветни работници на Град Скопје, а во соработка и со поддршката на локалната самоуправа, на 2 декмеври во...

АКТУЕЛНО

Хуманитарни пакети за најранливите категории граѓани

Под слоганот „Помогни, донирај и заштити ја животната средина“, Граѓанската хуманитарна иницијатива од група граѓани, меѓу кои и Зоран Велески, родител на Александар,...

ИНФО

Од „Тешкото“ и „Големата мајка“ до „Дијатретата“ и „Арабеската“ Халкбанк нѐ носи на патување длабоко во нашата суштина

Халкбанк АД Скопје во рамките на својата ангажираност кон уметноста преку современ дизајн инспириран од богатата културна историја работи на визуелна афирмација на...

АКТУЕЛНО

Кај поранешна „Алумина“ ќе се гради комплекс од згради, две од нив високи по 35 ката

На просторот кај некогашната фабрика „Алумина“, во населбата Тафталиџе, се планира изградба на комплекс на згради со различна катност, меѓу кои двете највисоки...

АКТУЕЛНО

Костадиновска Стојчевска: Културата не смее веќе да чека

Министерството за култура го презема правото за реконструкција на Универзална сала. Ги повикувам надлежните од Град Скопје веднаш да ја достават целокупната документација...

ИНФО

ПЛАНИРАНИ АКТИВНОСТИ: Кој денес ќе остане без струја

Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје информира дека неколку општини во Скопје, поради технички зафати во електро дистрибутивната мрежа денес...

ИНФО

Петок е неработен ден за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ„ бр.21/98 и 18/07), 8...

РИТАМ НА ГРАДОТ

Годишен концерт на Факултетот за музичка уметност

По повод Денот на Факултетот за музичка уметност, во Филхармонијата вечер од 20 часот ќе се одржи традиционалниот годишен свечен концерт на кој...

ИНФО

159 санкции за непрописно вградени фолии

Во периодот од 01.11.2023 до 30.11.2023  Министерството за внатрешни работи спроведе акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на неисполнување...

КУЛТУРА

Годишна изложба на дела на Родољуб Анастасов во Музеј на град Скопје

Во Музеј на град Скопје вечерва ќе се отвори Годишната изложба на дела на Родољуб Анастасов од колекцијата на Галерија „Јустина и Родољуб...