2261 Articles5 Comments
АКТУЕЛНО

Жирафата Флопи угинала како последица на малиген тумор на црниот дроб и метастази во белите дробови

По добиените официјални резултати од обдукцискиот протокол за угинувањето на жирафата Флопи, од ЗОО Скопје соопштија дека врз основа на патохистолошки наод, и...

ИНФО

ВРЕМЕТО ДЕНЕС: Променливо облачно со сончеви периоди

Променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, поизразен претпладне долж Повардарието. Минималната температура ќе биде во интервал од...

МАГАЗИН

Девојката која не постои, ја објави својата прва песна

Виртуелниот ентитет Ана Индијана на својот простор на социјалната мрежа „X“ ја објави својата прва песна. Видеото трае 3,5 минути. Инаку, иницијалите на...

АКТУЕЛНО

Град Скопје и УНДП во заедничка акција засадија 1.500 дрвја и садници во новата Ботаничка градина во Скопје

Градоначалничката Данела Арсовска и постојаниот претставник на Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП), Армен Григоријан, денеска учествуваа во голема заедничка акција за...

ИНФО

По 55 години, реконструирана улица „20” во Припор

– Пуштена е во употреба новата реконструирана улица „20” во населбата Припор. Стотици жители кои 55 години се соочуваа со немање слух од...

КУЛТУРА

Седмо издание на „Винодонија“ на 8. и 9. декември во Скопје

На 8 и 9 декември во Скопје ќе се одржи седмото издание на престижниот вински салон „Винодонија“, кој ќе ги израдува сите вљубеници...

ИНФО

Оваа недела искачување на Крстовар на Водно и работилница за млади

Младинската секција на планинарскиот клуб „Убава“ заедно со Младинска комисија при Федерацијата на планинарство на Северна Македонија, по повод 11 Декември – Интернационалниот...

ИНФО

Градските автобуси утре ќе возат по неделен распоред

Поради државниот празник Св.Климент Охридски,  кој е неработен ден за сите граѓани, утре автобусите од јавниот градски превоз ќе сообраќаат по возен ред...

АКТУЕЛНО

Општина Центар ја отвори првата Енергетска канцеларија во државата

Општина Центар ја отвори првата Енергетска канцеларија во нашата земја, со цел да ја поттикне енергетската транформација и транзиција во локалните самоуправи, но...

ИНФО

Санкционирани 253 возачи во Скопје

На територија на Скопје во текот на вчерашниот ден изречени се 253 мерки за прекршоци во сообраќајот, соопшти Министерството за внатрешни работи. Меѓу...