смрт

АКТУЕЛНО

Итно да се истражи и соопшти од што вчера почина жирафата Флопи, реагираат Анима Mунди

По вчерашната вест дека угина и единствената жирафа во скопската Зоолошка градина, со рекција се огласија и од здружението за заштита на животни...

МАГАЗИН

Комарците убиваат најмногу луѓе на светско ниво

Комарците убиваат најголем број луѓе во светот секоја година. Следи топ-листата на животни кои директно или индиректно усмртуваат најмногу луѓе. Како што пренесува...

АКТУЕЛНО

Заедничка изјава на ѕвездите од „Пријатели“ по смртта на Метју Пери

Главните протагонисти на легендарната хумористична ТВ-серија „Пријатели“ објавија заедничка изјава по повод смртта на нивниот колега Метју Пери. Имено, другите пет од славните...

АКТУЕЛНО

ЗОО: Во длабока старост мирно нè напушти сибирската тигрица Надја

Зоолошката градина Скопје со големо жалење пренесува дека во текот на вчерашниот ден во длабока старост мирно ги напуштила сибирската тигрица Надја. Оттаму...

МАГАЗИН

Со телескоп снимена смртта на една ѕвезда

Слики направени од телескопот „Џејмс Веб“ ги покажуваат последните фази од „суштествувањето“ на ѕвезда. Телото е од видот „бело џуџе“ (масивно густа ѕвезда...

МАГАЗИН

Хрватска двојка почина во ист ден, по 50 години брак

Брачна двојка од Громачник во областа Славонија во Хрватска починала во ист ден откако минале 50 години в брак. Перо Илак (79) и...

РИТАМ НА ГРАДОТ

Почина актерката Емилија Андреева

На 68 годишна возраст, почина актерката Емилија Андреева. Емилија Андреева дипломира на Вишата музичка школа во Скопје, на отсекот за драмски актери, во 1977...

МАГАЗИН

Потврдена смртта на глумецот Џулијан Сендс

Мртво тело пронајдено на планината Балди во јужна Калифорнија е идентификувано со британскиот глумец Џулијан Сендс, кој пет месеци се водеше за исчезнат...

РИТАМ НА ГРАДОТ

Почина кралот на ромската музика, Ферус Мустафов

По кусо боледување ноќеска почина кралот на ромската музика, Ферус Мустафов. Веста за неговата смрт рано утрово ја објавија и членовите на неговото...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

СТУДИЈА: Зошто пред смртта животот ни прелетува пред очи?

Научниците од американскиот Универзитет Мичиген откриле необичен бран на активности во мозоците на две лица кои умирале, кој би можел да го објасни...