пријавување

АКТУЕЛНО

Култура и креативност за Западен Балкан

„Култура и креативност за Западен Балкан“ финансиран од Европската Унија, Министерството за култура и Националната комисија за УНЕСКО на Република Северна Македонија, го...

АКТУЕЛНО

Почна пријавувањето за Скопскиот маратон

Започна почна пријавувањето за 20. јубилејно издание на Визер Скопскиот маратон. Тоа ќе трае до 20 септември, до 23:59 часот. Право на учество имаат...

АКТУЕЛНО

Општина Центар: Јавниот повик за користење атрактивни локации за подвижни направи е се уште активен

Општина Центар ги потсетува граѓаните дека се уште е активен јавниот повик за користење локации за поставување подвижни објекти и апарати на подрачјето...

АКТУЕЛНО

Женска трка на 7 април во Скопје

„Авицена Женска Трка“ дванаесет години по ред е симбол за мотивација и успех, за постигнати резултати и поставени нови цели, како и за...

АКТУЕЛНО

Гази Баба доделува 10 милиони денари за поддршка на спортот

Општина Гази Баба преку објавен јавен оглас доделува 10.000.000 денари за финансиска поддршка на спортот во општина Гази Баба. Градоначалникот Бобан Стефковски информираше...

АКТУЕЛНО

Од денеска започнува пријавувањето за бесплатните обуки по фитнес и самоодбрана

Од денеска започнува пријавувањето за бесплатните обуки по фитнес и самоодбрана за жени во општина Карпош.  Оваа сабота (3. февруари) во спортската сала...

АКТУЕЛНО

Ѓорче Петров се подготвува за Водици – Крстот во ќе се положува на две локации

Општина Ѓорче Петров и годинава е покровител во одбележувањето на големиот христијански празник, Богојавление-Водици. Осветување на водите ќе се одржи традиционално на две...

АКТУЕЛНО

Се пријавуваат верници за да скокаат по чесниот крст во осветените води

Скопската православна епархија при МПЦ-ОА и годинава, во Скопје, ќе го организира традиционалното осветување на водите на реката Вардар и чинот на положување...

АКТУЕЛНО

Студентите кои пропуштиле, можат повторно да аплицираат за субвенциониран оброк

Од денеска, па сè до вторник, 7 ноември, студентите што досега не успеале да се пријават и да го остварат правото на субвенциониран...

МАГАЗИН

„Фортнајт“ добива алатка за пријавување навреди и тормозење

Компанијата за видеоигри „Епик“ воведе нова алатка за документирање злоупотреби, тормозење или говор на омраза во популарната игра „Фортнајт“. Имено, играчите ќе имаат...