Марко Бислимовски

АКТУЕЛНО

Бислимоски: Во ниту еден случај нема да дојде до никакво поскапување на парното за домаќинствата

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) ќе ги преземе сите механизми за да имаме стабилна ситуација со цената на топлинска енергија имајќи ги во...

АКТУЕЛНО

Струјата во прв блок поевтинува за 5,16 отсто, минимално поскапува во трет и четврт блок

Цената на струјата за домаќинствата од 1 јануари се намалува за 5, 16 отсто за прв блок, за втор блок и за евтината...

АКТУЕЛНО

Парното од денеска поскапо за 4,51 отсто

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) вчера донесе одлука со која за 4,51 отсто се зголеми цената на парното греење во Скопје. Според најавите...

АКТУЕЛНО

Плус 50-60 денари за просечен стан, вели Бислимовски за поскапувањето на парното

– Цената на парното ќе биде позната во вторник. Ќе нема ценовни шокови. Знаете дека имаме инфлација, сите давачки на компаниите се зголемени....

АКТУЕЛНО

Цената на парното ќе се знае до вторник

Цената на парното за потрошувачите во Скопје ќе се знае најдоцна до понеделник или вторник, или пак, до крајот на месецов. Според претседателот...

АКТУЕЛНО

ЕСМ ја чека Арсовска, Данела го чека ЕСМ

На нешто повеќе од еден месец, пред стартот на новата грејна сезона, не се знае дали и кога новите цевки за парно кои...

АКТУЕЛНО

104.000 домаќинства може да се снабдуваат со струја произведена од фотоволтаици

За година и половина издадени се лиценци на 545 централи за производство на електрична енергија од обновливи извори. Од Регулаторната комисија за енергетика...

АКТУЕЛНО

Од јули пак ќе има евтина струја преку ден

За два месеци, почнувајќи од јули годинава ќе се врати дневната евтина струја во траење од два часа. Откако беше укината на почетокот...