безбедност

АКТУЕЛНО

Едукативен мото-настан утре во Кисела Вода

Утре, со почеток во 11 часот, пред салата Расадник, ќе се одржи едукативен мото-настан од отворен карактер „Сите возиме, но некои знаат“. На...

МАГАЗИН

Апликацијата „Сигнал“ ја зајакнува приватноста

Американската компанија „Сигнал“, позната по истоимената програма за дигитална комуникација, воведува дополнителни мерки за заштита на приватноста на корисниците, така што тие во...

ИНФО

Водата во Скопје безбедна и квалитетна за пиење

Водата во Скопје e квалитетна и безбедна за пиење, покажуваат примероците за физичко-хемиска и микробиолошка анализа земени од 42 мерни места во Град...

АКТУЕЛНО

Спасовски: Првпат ќе бидат ставени во функција возила пресретнувачи со цел зголемена безбедност во сообраќајот

Од денеска полицијата располага со две возила опремени со системот PolCam, внатрешен уред дизајниран за контрола и мониторирање на сообраќај и прекршоци на...

АКТУЕЛНО

Делови од Скопје следната недела ќе бидат блокирани поради самитот на ОБСЕ, Спасовски апелира за трпение

Повеќе институции работат на подготовка на министерскиот самит на ОБСЕ кој следната недела ќе се одржува во Скопје, вели министерот за внатрешни Спасовски....

ИНФО

Поставени гумени платоа на „Васко Карангелевски“ со цел поголема безбедност

Од ЈП Улици и патишта соопштија дека вчеравечер во периодот од 22 часот до 7 часот екипи на претпријатието при редовната контрола и...

АКТУЕЛНО

Безбедноста на пешаците во Влае под загроза поради неосветленост

Поради неосветленоста на булеварот Партизански одреди кај Порта Влае, пешаците буквално не може да се забележат. Според локалните жители, на овој дел од...

АКТУЕЛНО

ЛЕД светлосни дигитални сообраќајни знаци поставени на две локации во Скопје

Поставени се нови знаци на бул. Партизански Одреди кај Палма и на улицата Јордан Мијалков, откако минатиот месец се отпочна со поставување на...

АКТУЕЛНО

Ноќно обележување на хоризонтална сигнализација за зголемување на безбедноста

Во текот на изминатиот период екипи на ЈП Улици и патишта одговорни за одржување на сообраќајната опрема и сигнализација на градските улици активно...

АКТУЕЛНО

АСУЦ „Боро Петрушевски“: Домаќин на меѓународен симпозиум на средни стручни училишта

Средното училиште на Град Скопје АСУЦ „Боро Петрушевски“ е домаќин на меѓународен симпозиум за средни стручни училишта за логистика и сообраќај, што се...