АКТУЕЛНО

АКТУЕЛНО

ПОТПИШАН ДОГОВОРОТ ЗА ПРЕЧИСТИТЕЛНАТА СТАНИЦА, ГРАД СКОПЈЕ ГО КРИЕ

Потпишан е договорот за изградба на пречистителната станица за отпадни води во реката Вардар. Како што објави САКАМДАКАЖАМ.МК. после неколку месеци одлагање без...

АКТУЕЛНО

РАСКОПАНИ ТРОТОАРИТЕ НА УЛИЦА ДАМЕ ГРУЕВ: Арсовска сè поплочува со асфалт

Тротоарите на улицата Даме Груев во центарот на градот кај ТЦ „Палома Бјанка“ се раскопани веќе една недела. Со црвени траки се заградени...

АКТУЕЛНО

ГРАД СКОПЈЕ БЕЗ ФИРМА ЗА ОДРЖУВАЊЕ: Градските часовници не покажуваат точно време

Градските часовници одамна не го покажуваат точното време. Од кога се поставени во 2002 година, па сè досега подолго време не биле во...

АКТУЕЛНО

АМФИТЕАТАРОТ ВО БУТЕЛ ЌЕ БИДЕ САМО 5 СКАЛИ

Градоначалникот на Општина Бутел, Дарко Костовски пред неколку дена најави дека ќе гради амфитеатар. „За прв пат во општината ќе се изгради амфитеатар...

АКТУЕЛНО

ПОРАДИ ВЕЛИГДЕНСКАТА ЛИТУРГИЈА: Улиците околу Соборниот храм од 18 часот ќе бидат затворени

Денес  по повод празникот Велигден на дел од улиците во центарот на градот, како и во општините Ѓорче Петров и Аеродром, ќе биде...

АКТУЕЛНО

150 АНКЕТНИ ЛИСТОВИ ПРОТИВ ДУП-ОТ ЗА ЛИСИЧЕ: Граѓаните не сакаат 9 висококатници

Сто и педесет анкетни листови поднеле жителите на населбата Лисиче за новиот Детален урбанистички план. Јавната анкета беше до вчера, а сега Општината...

АКТУЕЛНО

СТРОГ ПОСТ ЗА ВЕЛИПЕТОК

Велики петок или Велипеток — ден од Страдалната седмица, христијански празник на денот кога е распнат Исус Христос. Овој ден е посветен на...

АКТУЕЛНО

ПРАТЕТЕ ПОРАКА НА ЗОНСКО: Паркинзите на Град Скопје не се бесплатни на верски празници

На зонските паркинзи со кои стопанисува ЈП “Градски паркинг“ денес и утре ќе се наплатува за паркирање. Како што информираат од претпријатието денеска...

АКТУЕЛНО

НОВИ АВИОЛИНИИ ОД СКОПЈЕ: Од 1 ноември „Визер“ ќе лета до Љубљана и Штутгарт

Од 1 ноевмри нискобуџетната авиокомпанија „Визер“ ќе воведе четири нови дестинации кон кои ќе лета од скопскиот аеродром. Ќе лета до Љубљана, Луксембург,...

АКТУЕЛНО

СЕ БЕЛЕЖИ РУЗВЕЛТОВА, ДЕНЕС ЌЕ БИДЕ КОМПЛЕТНО ГОТОВА

Екипи од ЈП „Улици и патишта“ од утрово почнаа со бележење на хоризонтална сигнализација на улицата Рузвелтова. Се бележат летните и пешачките премини...