КУЛТУРА

КУЛТУРА

ПОЧНУВААТ ДЕНОВИ НА ФИЛИГРАНСТВО И НАКИТ

Од 4 до 7 мај, во организација на Скопје Сити Мол и во соработка со Занаетчиска комора Скопје ќе бидат отворени „Денови на...

КУЛТУРА

„Мојот маж“ на 19. Меѓународен саем на книгата во Солун

Збирката раскази „Мојот маж“ на македонската авторка Румена Бужаровска е преведена и на грчки јазик и ќе биде дел од 19. Меѓународен саем...

КУЛТУРАСКОПСКИ ВЕСТИ

ИЗЛОЖБА ПО ПОВОД 30-ГОДИШНИНАТА НА СРНА ФИЛМОВИ И КИНОТЕКАТА НА РЕПУБЛИКА СРБИЈА

Во Кинотеката на Македонија утре ќе биде поставена изложба „30 години филм на Срна и Кинотеката на Република Србија“. Изложбата ќе биде отворена...

КУЛТУРА

НАД 60 ИЗДАВАЧИ НА 35. ИЗДАНИЕ НА САЕМОТ НА КНИГА

Повеќе од 60 издавачки куќи, меѓу кои најуспешните македонски, но и издавачи од регионот – Србија, Албанија и Косово, ќе се претстават на...

КУЛТУРА

ИГОР МИРОВИЌ И ЈОРДАН ПЛЕВНЕШ – ГОДИНАШНИ ДОБИТНИЦИ НА КНИЖЕВНАТА НАГРАДА ВАВИЛОН

Меѓународната книжевна манифестација „Вавилон“ ќе се одржи утре и задутре, во организација на Друштвото на писателите на Македонија (ДПМ). Свеченото отворање ќе биде...

КУЛТУРАСКОПСКИ ВЕСТИ

САЕМСКИ СПЕКТАКЛ ОВАА ГОДИНА НА ШТАНДОТ НА САКАМ КНИГИ: Крис Картер доаѓа во Скопје

Со промоција на два нови наслови, „Јас сум смрт“ и „Јавувачот“ како дел од серијалот Роберт Хантер, издавачката куќа Сакам Книги со голема...

КУЛТУРА

ВО МКЦ: Работилница за креативно пишување со Фросина Пармаковска

РАБОТИЛНИЦА ЗА ПРОЗА – „Пишуваме и патуваме“ со ментор Фросина Пармаковска, од денес до 6 јуни секој вторник во прссториите на Џепно кино,...

КУЛТУРА

ВО МАЛА СТАНИЦА: ЗАТВОРАЊЕ НА ИЗЛОЖБАТА ЕКОЛОГИЈА НА ИДЕИ

Пo повод затворањето на изложбата Екологија на идеи вечерва во Мултимедијалниот центар Мала станица на Националната галерија на Република Северна Македонија во 20:00...

КУЛТУРА

РУМЕНА БУЖАРОВСКА Е НОВОТО ГОЛЕМО ИМЕ ВО ТРИ: Женскиот глас што надалеку се слуша во ново издание

Румена Бужаровска е новото големо име што се вброи меѓу одличните домашни автори чии книги се во издание на ТРИ. Ценета и преведена...

КУЛТУРА

Изложба на Андреа Коралес од Шпанија во галерија „КО-РА“

Во галерија „КО-РА“ во Ј.У Дом на култура „Кочо Рацин“ во Скопје е отворена изложба на Андреа Коралес од Шпанија. Ова гостување како...