Archive 4 Columns

Phasellus tellus tellus, imperdiet ut imperdiet eu, iaculis a sem Donec vehicula luctus nunc in laoreet

АКТУЕЛНО

„Лајка“ со кампања за вдомување на 15 питбули

ЈП „Лајка“ почна кампања за сузбување на предрасудите кон кучиња од расата питбул. Во стационарот во моментов има 15 питбули и тимовите на...

АКТУЕЛНО

Министерството за култура го продолжува рокот за аплицирање на повикот за финансирање проекти

Ве известуваме дека поради техничките проблеми кои настанаа поради преоптоварување на системот, Министерството за култура информира дека рокот за аплицирање на Годишните конкурси...

ИНФО

Со пикник во парк-шумата Гази Баба ќе се слави Денот на Европа

Европската куќа во Скопје, Денот на Европа ќе го одбележи во сабота од 12 до 17 часот со пикник во парк шумата „Гази...

СКОПСКИ ВЕСТИ

Музејот на Народната банка повторно отворен за јавноста

Музејот на Народната банка со својата постојана поставка повторно е отворен за јавноста. Со околу 23 000 монети од различни историски епохи, почнувајќи...

АКТУЕЛНО

ЗГРАДАТА НА „ТЕХНОМЕТАЛ-ВАРДАР“ ОПАСНА ПО ЖИВОТ: Летаат градежни матријали, плочникот затрупан со ѓубре и стакло

Зградата на поранешен „Технометал-Вардар“ е небезбедна и опасна за граѓаните кои се движат низ улица Македонија и низ преминот покрај неа. Откако фирмата...

ИНФО

Нови дрва на Видое Смилевски Бато

На булеварот Видое Смилевски Бато денеска беа засадени нови садници од видот хамаципарис елводи.

СЦЕНА

ВЕЧЕРВА ВО ДОМ НА АРМ: Концерт на АКУД „Мирче Ацев“ – Скопје

Академското културно-уметничко друштво „Мирче Ацев“ – Скопје, вечер во Домот на Армијата ќе одржи  концерт по повод Денот на сесловенските просветители. На концертот...

АКТУЕЛНО

Кисела Вода ќе добие ново основно училиште и нова детска градинка

Градоначалникот на општина Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски најави изградба на ново основно училиште и нова детска градинка во Кисела Вода. Во неговата објава...

ИНФО

Казнети 205 возачи, од нив 55 за брзо возење

Секторот за внатрешни работи Скопје вчера ден продолжи со контролите во областа на сообраќајот. На територија на град Скопје изречени се вкупно 205...

АКТУЕЛНО

Мозаиците од проектот „Парче од себе“ ќе ја красат Зоолошката градина

Мозаиците направени во рамки на инклузивниот проект „Парче од себе“, по повод Меѓународниот ден на лицата со посебни потреби, ќе и бидат подарени...

ИНФО

НФФ: Купувајте домашни земјоделски производи онлајн

Националната федерација на фармери (НФФ) информира дека потрошувачите веќе имаат можност директно, онлајн, да порачуваат земјоделски производи и преработки преку платформата www.efarm.mk. Ајвар, мармалади,...

РИТАМ НА ГРАДОТ

Фестивал на современа македонска поп музика – ПОП КУЛТУРА

Оваа сабота, на 17 февруари, во 20:30 часот во едукативниот културен центар „Лабораториум“ ќе се одржи фестивал на современа македонска поп музика „ПОП КУЛТУРА“. На „ПОП КУЛТУРА“...