Archive 3 Columns

Phasellus tellus tellus, imperdiet ut imperdiet eu, iaculis a sem Donec vehicula luctus nunc in laoreet

АКТУЕЛНО

Наставата во Гази Баба ќе започнува со химната на Република Македонија

Уште една општина во Скопје одлучи наставата во основните училишта секој понеделник да започнува со „Денес над Македонија“. Откако општината Аеродром пред две...

КУЛТУРА

Објавен романот „Русинката“ од Џиб Михаеску

„Македоника литера“ деновиве го објави романот „Русинката“ на познатиот романски писател Џиб Михаеску, во превод од романски јазик на Ирина Кроткова. „Русинката“, како...

ЅВЕЗДИТЕ ВЕЛАТ

Хороскопски знаци во кои е тешко да се заљубите

Додека некои луѓе многу лесно се заљубуваат, за други процесот е многу потежок, па потрагата по сродна душа ги заморува и лесно се...

ИНФО

ВРЕМЕТО ДЕНЕС: Променливо облачно со локален дожд

Времето денес ќе биде променливо облачно со повремен локален дожд, наместа краткотрајно пороен, проследен со појава на ретки грмежи. Ќе дува слаб до...

МАГАЗИН

ЗОШТО СЕКОГАШ ДОЦНИМЕ НА РАБОТА: Кога ќе заѕвони часовникот, станете веднаш

Одложувањето на алармот за будење и недостатокот на сон се најчестите грешки поради кои не пристигнуваме на време. Според едно неодамнешно американско истражување,...

МАГАЗИН

Како да препознаете и да престанете со емоционалното прејадување?

Да, на нашите тела им треба храна за да преживееме, но јадењето исто така го активира системот на наградување на нашиот мозок, што...

ИНФО

НОВ ВОДОВОДЕН ПРИКЛУЧОК: Дел во Карпош и Драчево без вода

Поради изведување на водоводен приклучок на улицата Ванчо Мицков во општина Карпош, без вода ќе бидат корисниците на дел од истата улица, од...

КУЛТУРА

Изгубената слика на Густав Климт пронајдена во Виена по 100 години

Слика на австрискиот уметник Густав Климт, за која се верува дека е изгубена пред 100 години, е пронајдена во Виена. Портретот на госпоѓица...

КУЛТУРА

„Букстар“ е платформа и предизвик за промена на светот преку литературата

Во Младинскиот културен центар во Скопје синоќа беше отворено деветтото издание на Фестивалот на европска литература „Букстар“ во тек на кој ќе гостуваат...