Archive 2 Columns

Phasellus tellus tellus, imperdiet ut imperdiet eu, iaculis a sem Donec vehicula luctus nunc in laoreet

ИНФО

Скопската полиција за еден ден казни над 185 возачи

Сooбраќајната полиција вчера во Скопје изрече 185 мерки за сообраќајни прекршоци, од кои за возење повеќе од дозволената брзина 48 санкции, а дури...

ИНФО

Започна изградбата на новиот мега парк во Кисела Вода

Започнаа на градежните активности за изградба на новиот мега-парк во општина Кисела Вода. Во паркот покрај зелениот појас, дрвјата и садниците, предвидена е...

ИНФО

Дрвени куќички во парк Македонија

Во паркот Македонија, на булеварот Теодосиј Гологанов, мештаните добија место за одмор и релаксација. Долж паркот поставени се три дрвени куќарки за седење,...

КУЛТУРА

Изложба на чопери, илустрации, фотографии и музички перформанс во сабота во Парк на франкофонијата

Mанифестацијата CRUISE CULT – The Art of the motorcycle 2023 vol.2, ќе се оддржи во сабота 17.06.2023 год., во период од 12.00 ч....

ИНФО

Екипи на Црвен крст ќе проверуваат колку возачите знаат да пружат прва помош

По повод 8 Мај, Светскиот ден на Црвениот крст и на Црвената полумесечина, Црвениот крст на Град Скопје денеска организира јавен настан на...

ИНФО

124 возачи казнети низ Скопје

Секторот за внатрешни работи Скопје во текот на вчерашниот ден продолжи со контролите во областа на сообраќајот. На територија на град Скопје изречени...

АКТУЕЛНО

ОВОЈ ЧЕТВРТОК ВО ЗОО: Едукативна средба по повод Светскиот ден на лавот

По повод Светскиот ден на лавот, овој четврток (10.08) со почеток во 11 часот, скопската Зоолошка градина ќе организира едукативна средба која ќе...

МАГАЗИН

Познатиот ѓердан „Лебедово езеро“ на Лејди Ди на аукција

Ѓердан и обетки од бисер што и припаѓале на покојната британска принцеза Дијана и коишто таа ги носела на еден од нејзините последни...

АКТУЕЛНО

„НA ТOЧАК“: Лажна е објавата дека ќе има пешачки и вело-патеки кај Стара железничка станица

Од неформалната група ентузијасти со цел подобро велосипедско Скопје „На Точак“ велат дека нема дека ќе има велосипедски, пешачки патеки и нови сообраќајни...

ИНФО

Распишан јавен повик за програмата на 19. издание на Бела ноќ 2023

Годинава по 19. пат ќе се одржи манифестацијата „Бела ноќ“, која вклучува активности од областа на културата на територија на главниот град, цо...