МАГАЗИН

Дали замените за месо од растително потекло се навистина подобри за срцето од опциите за месо?

Како што замените за месо од растително потекло стануваат се попопуларни, истражувачите спроведоа студија во која ги споредија нивните здравствени ефекти со оние на традиционалното месо, со посебен фокус на здравјето на срцето и ризикот од дијабетес.

Во новата студија, објавена во „The American Journal of Clinical Nutrition“, научниците погледнаа како диетите содржат вистинско месо во споредба со оние кои користат алтернативи за месо од растително потекло, особено во однос на кардиоваскуларното здравје и ризикот од дијабетес.

Месните аналози од растително потекло (PBMA) се дизајнирани да го имитираат вкусот и текстурата на вистинското месо користејќи одржливи состојки и стануваат сè попопуларни ширум светот.

Влијанието на аналози на месо од растително потекло врз здравјето
Ова ново истражување имаше за цел да ги спореди ефектите на диетата заснована на аналози на месо од растително потекло (PBMA) и традиционално месо од животинско потекло (ABM) врз здравјето на срцето на Сингапурците со поголем ризик од дијабетес тип 2.

Главното прашање беше дали замената на животинското месо со PBMA ќе го подобри здравјето на срцето и ќе го намали ризикот од хронични заболувања. Истражувачите ги разгледале нивоата на лошиот холестерол, шеќерот во крвта и крвниот притисок, меѓу другите здравствени индикатори.

Наодите не покажаа значителни промени во профилите на холестерол за која било диета, но и двете беа поврзани со подобрувања на некои маркери за шеќер во крвта.

Немаше јасна предност на еден тип на диета во однос на друг во подобрувањето на здравјето на срцето. Меѓутоа, во помала група која внимателно го следела нивото на шеќер во крвта, оние кои јаделе животинско месо имале подобра контрола на шеќерот во крвта.

Подобрување на крвниот притисок беше забележано и кај групата со животинско месо, но не и кај групата PBMA.

Ова сугерира дека придобивките кои често се поврзуваат со исхраната базирана на растенија можеби не се директно поврзани со PBMA, бидејќи тие нутритивно се разликуваат од целата растителна храна и нивните ефекти врз здравјето на срцето.

Разлики во нутритивниот состав
Анализата на хранливи материи покажа дека исхраната со животинско месо обезбедува повеќе протеини, додека PBMAs биле повисоки со натриум, калиум и калциум.

Подобрата контрола на шеќерот во крвта во групата на животинско месо може да се должи на помалиот внес на јаглени хидрати и поголем внес на протеини.

Иако студијата не ја разгледа апсорпцијата на протеините, други истражувања сугерираат дека протеините од PBMA може да не се апсорбираат толку лесно како оние од животинското месо, што влијае поинаку на реакциите на инсулинот и на цревните хормони.

Иако PBMAs стануваат сè попопуларен избор на протеини, наодите од оваа студија не ја поддржуваат идејата дека таквата диета нуди подобри здравствени придобивки за срцето и метаболизмот отколку диетите кои вклучуваат животинско месо.

Се чини дека додавањето на PBMA во исхраната може да го смени внесот во исхраната на начини што може негативно да влијае на контролата на шеќерот во крвта.

Иако овој резултат може да биде неочекуван за некои, не е изненадувачки што не се забележани никакви придобивки кога се споредува нездравиот вид на ултра-обработена храна со храна од животинско потекло. Ова е веројатно затоа што аналози на месо од растително потекло ќе спаѓаат во индексната категорија на помалку здрава исхрана базирана на растенија, што веројатно нема да го подобри кардиометаболното здравје, но може да го зголеми ризикот. Еден од главните проблеми со методологијата на оваа студија беше тоа што избраните алтернативи за месо од растително потекло, наводно, биле богати со натриум и содржеле загреани масла од семиња. Значи, и покрај големото збогатување на есенцијалните хранливи материи како што се витамините Б12 и Д, железото и цинкот, негативните кардиометаболички ефекти на натриумот и потенцијалниот оксидативен стрес предизвикан од потрошувачката на загреани масла може да ги надминат сите потенцијални придобивки од ова особено растително месо. аналози, изјави таа за диететичарот Келси Коста.

Опциите за целосна храна се поздрав избор
Иако на пазарот има потенцијално поздрави замени за месо од растително потекло од оние што се користат во оваа студија, потрошувачите треба да бидат свесни дека овие замени често се сè уште високо преработена храна и не треба да се потпираат на нив како главен извор на протеини во здравата исхрана. .

Спротивно на тоа, исхраната богата со растителна храна, вклучувајќи интегрални житарки, мешунки, јаткасти плодови, овошје и зеленчук и нивните биоактивни соединенија, постојано се поврзува со подобри кардиометаболички здравствени резултати и намален ризик од смрт од која било причина. Важно е да се фокусираме на целосна, минимално обработена храна и да не се потпираме само на ултра-обработени алтернативи, нагласи Коста.

Познати вегани и вегетаријанци – бидејќи не јадат месо, имаат „подебели нерви“, се грижат за околината, се чувствуваат подобро…

Идеално, опциите за целосна храна треба да бидат примарен извор на протеини и за диетите базирани на растенија и за сештојади. Диетата со цела храна го промовира кардиометаболното здравје бидејќи вклучува повеќе влакна, омега-3 масни киселини и антиоксиданси, заклучи нутриционистот.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МАГАЗИН

Истражувања: Некои особини и одлики се наследуваат главно од мајката

Повеќето човечки особини се полигенски, што значи дека тие се одредени со...

МАГАЗИН

Црната боја – признак за привлечност, интелигенција, самодоверба, црвената асоцира на ароганција

Моќта на бојата на облеката што се носи е потврдена со истражување...

МАГАЗИН

„Чет-ГПТ 4о“ со најбрз превод досега

Новата верзија „Чет-ГПТ 4о“ е достапна за јавноста од пред неколку дена,...

МАГАЗИН

Морската сол делотворна против мрсна коса

Проблемот со мрсна коса е предизвикан од акумулацијата на тн. Себум –...