СЦЕНА

Кратки Македонски Филмови во Кинотека

Денес со почеток во 18:00 часот во Кинотека на Македонија ќе бидат прикажани неколку кратки македонски филмови.

Станува збор за следните филмови:

ОСТАНИ ИСПРАВЕН!!
(Remain Upright!! )
Краток игран филм, Македонија
2005, 14 мин., колор, ХД видео
Режија: Кристијан Ристевски

ИСЧЕЗНУВАЊЕТО НА СУЗАНА АРСОВА
(The Missing of Suzana Arsova)
Краток игран филм, Македонија
1992, 21 мин., колор, ХД видео
Режија: Борис Дамовски

АМБИ
(Ambi)
Краток игран филм, Македонија
2017, 19 мин., колор, ХД видео
Режија: Марија Апчевска

АПАРТМАН
(Apartment)
Анимиран филм, Македонија
1987, 7 мин., колор, ХД видео
Режија: Афродита Марковиќ

ВЕСНИЦИ ВЕСНИЦИ
(Papers, papers)
Документарен филм, Македонија
1965, 10 мин., колор, ХД видео
Режија: Александар Ѓурчинов

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

СЦЕНА

Премиера на престава за млади „Адамс Фемили“ во Албанскиот театар за деца и млади

Во НУ Албански театар за деца и млади во Скопје утре вечер...

СЦЕНА

Операта „Валкира“ утре во НОБ – прво спектакуларно издание на Вагнер

Во изведба на гостите од Софиската опера и балет, утре за првпат...

СЦЕНА

Танцова претстава, филмска претпремиера, изложби за 50 години јубилеј на Францускиот институт во Скопје

Францускиот институт во Скопје годинава слави пет децении од своето основање и...

СЦЕНА

Мурад Мерзуки, кореографот на церемонијата на отворање на Олимписките игри 2024 со перформанс во Скопје

Францускиот институт во Скопје и „Танц фест“, по повод отворањето на прославата...