МАГАЗИН

Запален олимпискиот оган за ЛОИ „Париз 2024“

Денес беше запален олимпискиот оган за 33-те Летни Летни олимписки игри „Париз 2024“ во храмот на божицата Хера во античка Олимпија на грчкиот полуостров Пелопонез јави дописничката на МИА

Временските услови и облачното време на свечената манифестација не дозволија палењето на огнот да биде од зраците на сонцето, меѓутоа тоа беше сторено претходно, а олимпискиот оган беше донесен во храмот на Хера.

Сепак, се одржа традиционалниот ритуал со специјална кореографија и молитва и благодарност до богот на сонцето Аполон и молитва до богот Зевс „за мир за сите народи во светот“.

Првиот факел, заедно со маслиново гранче го презеде грчкиот олимпиец Стефанос Дускос со што и започна патувањето на олимпискиот оган кон Париз.

Факелот ѝ го предаде на француската олимписка шампионка Лаура Манауду, која му го предаде на потпретседателот на ЕК Маргаритис Схинас.

На палењето на огнот му претходеше свечена манифестација во присуство на грчката претседателка Катерина Сакеларопулу, министри од владите на Грција и Франција, а започна со интонирање на олимписката, грчката и француската химна, по што се обратија претседателите на Меѓународниот Олимписки комитет, на Грчкиот Олимписки комитет и на „Париз 2024“ Томас Бах, Спирос Капралос и Тони Естанге.

Во нивните поздравни говори се осврнаа на важноста на Олимписките игри и на пораката што ја испраќа олимпискиот оган.

Вчера, по генералната проба и во пресрет на денешната манифестација, претседателот на грчкиот олимписки комитет и претседателот на европските олимписки комитети Спирос Капралос, заедно со претседателот на МОК Томас Бах, во археолошкиот музеј на античка Олимпија ја потпишаа Декларацијата за олимписко примирје од градоначалниците на античка Олимпија, Илида и Спарта, во координација со Меѓународниот центар за олимписко примирје.

Олимпискиот оган од античка Олимпија, штафетното ќе патува низ цела Грција, во следните 11 дена, ќе помине 5.202 километри и 563 наутички милји со помош на 600 лица.

Ќе ја помине целата земја, од најјужната до најсеверната точка, од исток до запад, од Крит до Александруполи и од Крф до Кастелоризо, поминувајќи низ 13 региони, седум острови, 43 градови, 41 општина, пет заедници, 10 археолошки локалитети и два олимписки музеи во Атина и Солун.

Следниот петок, на 26 април ќе пристигне во Атина, каде што во попладневните часови на свечена манифестација отворена за јавноста на стадионот Панатенаик ќе биде предаден на Организацискиот одбор на Олимписките игри во Париз.

Манифестациите во Грција, како палењето, така и штафетното пренесување низ земјата и предавањето на организаторите, по пауза од четири години ќе се одржат регуларно, со оглед на тоа дека во октомври 2021 година и март 2020 година поради пандемијата сите свечености беа без публика, а олимпискиот оган за Зимските Олимписки игри „Пекинг 2022“ и Летните Олимписки игри „Токио 2020“ од Атина замина без штафетното да патува низ Грција, туку директно им беше пренесен на домаќините.

Летните Олимписки игри во Париз ќе се одржат од 26 јули до 11 август.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МАГАЗИН

Истражувања: Некои особини и одлики се наследуваат главно од мајката

Повеќето човечки особини се полигенски, што значи дека тие се одредени со...

МАГАЗИН

Црната боја – признак за привлечност, интелигенција, самодоверба, црвената асоцира на ароганција

Моќта на бојата на облеката што се носи е потврдена со истражување...

МАГАЗИН

„Чет-ГПТ 4о“ со најбрз превод досега

Новата верзија „Чет-ГПТ 4о“ е достапна за јавноста од пред неколку дена,...

МАГАЗИН

Морската сол делотворна против мрсна коса

Проблемот со мрсна коса е предизвикан од акумулацијата на тн. Себум –...