РИТАМ НА ГРАДОТ

Изложба на студентите од Факултетот за ликовни уметности Скопје

Вечерва од 19.00 часот во „Сули ан“ Скопје ќе се отвори изложба со дела на студентите од Факултетот за ликовни уметности Скопје придружена со звучна инсталација на студентите од Факултет за музичка уметност.

Настанот е во организација на Europe House Skopje и Факултетите за ликовна и музичка ументност. „Во прекрасниот амбиент на Сули ан ќе бидат изложени селектирани творби од младите автори, актуелизирајќи ги студентските свежи достигнувања од различни уметнички профили. Тие умешно го градат својот автентичен ликовен и стилски израз, а поддршката на креативниот развој е секогаш добредојдена.„

Настанот е дел од проектот Студентска пролет кој се одржува во месец април на повеќе локации низ Скопје.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

РИТАМ НА ГРАДОТ

Премиера на краткометражниот филм „Прошетка“ на Елеора Венинова

Вечерва со почеток од 20 часот во Киноверзум – Дом на култура...

РИТАМ НА ГРАДОТ

Голема ретроспективна изложба на сликарот Мирослав Масин е поставена во Даутпашин амам

Ретроспективната изложба на извонредниот македонски сликар и еден од ретките боеми кај...

АКТУЕЛНОРИТАМ НА ГРАДОТ

Утре започнува „Статуафест“

Утре (16. мај) со почеток од 18:30 започнува „Статуафест“, а истиот ќе...

РИТАМ НА ГРАДОТ

„ВИДИК“ — нов фестивал во организација на Литература

Утре во Кафе Книжарницата „Литература“, заочнува новиот фестивал „ВИДИК“  организација на Literatura.mk....