АКТУЕЛНО

Натпревар за цртање и сликање за прослава на Денот на децата во Јапонија

Амбасадата на Јапонија во Скопје ќе го прослави Денот на децата во Јапонија со натпревар во цртање и сликање.

По повод 30 години од воспоставување на дипломатските односи помеѓу Македонија и Јапонија, Амбасадата сака да ги поттикне децата да цртаат. Конкурсот е отворен за сите деца до 12-годишна возраст кои сакаат да цртаат со јаглен, креда, молив, туш и фломастер или во сликарските техники акварел, гваш, темпера, акрил, пастел, колаж и асемблаж, а димензиите на творбите не се ограничени.

Жири-комисијата составена од јапонскиот амбасадор Казуја Оцука, професорот Гоце Наневски од Факултетот за ликовни уметности во Скопје и професорката Дита Старова-Ќерими од универзитетот Американ колеџ во Скопје ќе доделат три награди, а ќе се додели и специјална награда за творбата која ќе добие најмногу лајкови на Фејсбук страницата на Амбасадата .

Творбите можат да се испратат во jpeg или png формат не поголем од 10 мегабајти на contact@sk.mofa.go.jp до 18 април. Гласањето за доставените цртежи ќе трае дo 30 април.

Денот на децата е јапонски национален празник кој се прославува на 5 мај.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

АКТУЕЛНО

Најискрената публика уживаше во младинската театарска претстава „Како ќе го делиме мачорот“

Учениците од Општина Центар го посетија „Тетарот за деца и младинци“-Скопје, со...

АКТУЕЛНО

„Скриени дела и спомени – откривање“ – арт инсталацијата на студентите од ФЛУ Скопје

„Скриени дела и спомени – откривање“ е насловот на арт инсталацијата на...

АКТУЕЛНО

Општина Центар со 17 Еразмус Плус проекти во изминативе пет години

Градоначалникот Горан Герасимовски заедно со Бојан Маричиќ, заменик претседателот на Владата задолжен...

АКТУЕЛНО

Јавен повик за средношколци за учество во проектот Театарот ги обединува младите TRY

Програмата TRY (Театарот ги обединува младите) е меѓународен проект ко – финансиран...