АКТУЕЛНО

Крос трка по повод Меѓународна недела на здравјето

По трет пат оваа година ЈУ. Детски културен центар ,,Карпош’’ на 5. април ќе ја организира крос трката по повод Меѓународната недела на здравјето.

Во оваа спортска манифестаци ја учествуваат дечиња од градинките од градот и околината. Трката ќе се одржи на тартан  патеката во Градскиот парк со почеток во 11:00 часот, а трката ќе се трча на 250 м. во мешана категорија, момчиња и девојчиња. Исто така ќе се трча и штафетно трчање 200 метри 4×50 метри.

„Целта на оваа манифестација е да го одбележиме меѓународниот ден на здравјето и да испратиме порака-Спортувањето и здравиот начин на живеење ќе допринесат за долг и здрав живот“, велат организаторите.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

АКТУЕЛНО

Најискрената публика уживаше во младинската театарска претстава „Како ќе го делиме мачорот“

Учениците од Општина Центар го посетија „Тетарот за деца и младинци“-Скопје, со...

АКТУЕЛНО

„Скриени дела и спомени – откривање“ – арт инсталацијата на студентите од ФЛУ Скопје

„Скриени дела и спомени – откривање“ е насловот на арт инсталацијата на...

АКТУЕЛНО

Општина Центар со 17 Еразмус Плус проекти во изминативе пет години

Градоначалникот Горан Герасимовски заедно со Бојан Маричиќ, заменик претседателот на Владата задолжен...

АКТУЕЛНО

Јавен повик за средношколци за учество во проектот Театарот ги обединува младите TRY

Програмата TRY (Театарот ги обединува младите) е меѓународен проект ко – финансиран...