ЅВЕЗДИТЕ ВЕЛАТ

МЕСЕЧЕН ХОРОСКОП ЗА АПРИЛ: Ретроградниот Меркур и затемнувањето на Сонцето во Овен носат хаос

Пред нас е предизвикувачки астролошки месец, бидејќи на 2 април нè очекува ретрограден Меркур, кој негативно ќе влијае на сите знаци, особено на Овен, Вага, Јарец и Рак. Во знакот Овен нè очекува и затемнувањето на Сонцето на 8 април, кое ќе има судбоносно влијание врз сите знаци на Зодијакот бидејќи симболизира крај на еден животен циклус. Венера го менува својот знак на 5 април, па внесува поголема динамика во емотивните врски и носи лесен флерт и авантури.

ОВЕН
Работа – На 2 април ретроградниот Меркур се движи и ви носи компликации на работа. Доколку планирате да ја смените работата, знајте дека ќе биде тешко во текот на април бидејќи работите ќе бидат сосема поинакви отколку што ви изгледаат. Поради Марс во Риби, ќе бидете склони кон идеализација, а за жал ќе мора да ги прифатите работите такви какви што се. Многу лош месец за завршување на папрологија, потпишување документи, но и одлуки кои можат финансиски да ве чинат на работа. Втората половина на април е поповолна за пари. Затемнувањето на Сонцето во вашиот знак на 8 април ви носи пресврт, судбоносен момент кој ќе влијае на вашата иднина.

Љубов – Венера влегува во вашиот знак на 5 април и носи возбудливи љубовни настани. Април е месец на љубовта и ви носи многу флерт, можност за проширување на семејството, но и можност да доживеете неверојатна љубовна авантура. Ако ви стана емотивно досадно, знајте дека април ви носи изненадување. Ќе бидете еден од најатрактивните знаци во Зодијакот, па планетите се на ваша страна кога е љубовта во прашање. Подгответе се за луда, романтична авантура.

Здравје – Послабо.

БИК
Работа – Ретроградниот Меркур на 2 април најмногу ќе го погоди вашиот финансиски сектор, па затоа е многу критичен месец за какви било инвестиции. Од друга страна, не треба да потпаѓате на големи ветувања кога се во прашање парите. Венера влегува во Овен на 5 април, па ќе бидете во фаза во која сте позатворени и подготвени да правите потези во тајност бидејќи нема да сакате да ги откривате вашите намери. Марс во Риби ви носи партнерство со пријател, но треба да бидете внимателни бидејќи многу планови можат да „паднат во вода“ поради ретроградниот Меркур. Венера на полето на тајните ви носи комплицирани врски на работа каде ќе бидете скептични бидејќи ќе дознаете дека колегите ви работат зад грб.

Љубов – Венера во Овен ви носи тајна љубов. Ќе бидете емотивно затворени, но страсни, па ќе уживате во тајни, но брзи авантури! Во вашиот ум ќе има личност која ја познавате преку пријател, а со текот на времето може да прерасне во нешто повеќе. Затемнувањето на Сонцето ќе се случи во вашата дванаесетта куќа, па затоа треба да внимавате да не донесувате одлуки емотивно, особено кога се вклучени емоциите. Ќе им се допаднете на Овенот и Рибите.

Здравје – Психолошки проблеми. Ќе ви биде пријатно да се занимавате со спортски активности.

БЛИЗНАЦИ
Работа – Ретроградниот Меркур од 2 април ќе ви ги замрси нишките на сите полиња, па затоа треба да се подготвите за одложувања и пролонгирање на плановите. Марс во Риби во десеттата куќа укажува на зголемени конфронтации на работното место, но и можност за промена на работните места. Имате големи амбиции, но мали шанси да ги имплементирате вашите идеи во текот на април. Марс ви носи афери и на работното место, па може да бидете изманипулирани за одредена работа, па не треба лесно да верувате во се што ќе слушнете. Април не е месец за нови почетоци, туку за консолидирање на постоечките работи со можност за одложување на имплементацијата.

Љубов – Венера влегува во Овен, носејќи ви љубов од пријателството. Некој што го познавате со години може одеднаш да ви ги покаже своите чувства. Ќе измешате љубов и пријателство, а ќе уживате во недефиниран однос со некој што ви е пријател. Овенот ќе ви биде привлечен, а Бикот ќе биде интересен за долга врска. Поради ретроградниот Меркур ќе бидете склони кон враќање во минатото, па ќе ги обновите контактите со луѓето кои некогаш ви биле блиски.

Здравје – Полошо.

РАК
Работа – Меркур ретрограден во Овен ви носи хаотична комуникација на работното место. Ќе имате рокови кои нема да можете да ги исполните. Ќе се трудите подобро да си ја организирате работата, но нешто секогаш ќе се пролонгира. Поради Марс во Риби, креативни сте и имате идеи, но едноставно, не зависи се од вас, па ќе мора да се прилагодите на луѓето кои доцнат. Ако добиете големи ветувања за работата или позицијата што сакате да ја постигнете, знајте дека ќе биде одложена. Ќе имате голема пријателска поддршка од личност под знакот Бик. Затемнувањето на Сонцето на 8 април ќе ви донесе компликации на работното место и желба за итна промена на работното место, но многу е важно да не донесувате одлуки на афективен начин.

Љубов – Венера во Овен ви носи неочекуван флерт на работното место. Ќе помислите на личност која е амбициозна, но привлечна. Ќе ви биде привлечно. Сатурн во Риби Раковите кои се во брак носи нова димензија на емотивност и разбирање на врските, па време е да ги продлабочите работите кои ви се важни. Слободните Ракови можат да се сместат покрај интуитивните Риби, а Овенот ќе ви биде интересен за минлив флерт.

Здравје – Добро.

ЛАВ
Работа – Ретроградниот Меркур од 2. април ви носи предупредување да не вложувате пари, но и да не наседнете на големи ветувања за пари. Не е исклучено да мора да штедите, а ве очекуваат и непланирани трошоци поради дефекти. Користете ги Сонцето и Меркур во Овен за соработка со странство или долги патувања. Венера влегува и во Овен, па ве очекуваат нови преговори, но спроведувањето ќе биде тешко до крајот на месецот поради ретроградниот Меркур. Сонцето во Бик во вториот дел од април ви носи големи амбиции и можност за унапредување во вид на нова, повисока позиција на работа.

Љубов – Венера во Овен може да ви донесе заедничко патување или љубов во странство. Ќе ви се допаднат странци, но и луѓе со отворен ум на кој не ви држи место. Сонцето во Бик ви носи љубовна авантура на работа, па можна е и афера на работното место. Ќе бидете поотворени за флерт во текот на април, па затоа сте подготвени да пречекате нова личност во вашиот живот.

Здравје – Послабо во вториот дел од месецот.

ДЕВИЦА

Работа – Ретроградниот Меркур и Марс во Риби ви носат стресен почеток на април. Ќе имате впечаток дека ништо не ви оди како што треба и лесно ќе правите погрешни проценки. Не е добар месец за донесување важни одлуки, а лесно ќе влегувате во конфликти бидејќи секое мислење што не се согласува со вашето ќе ве нервира. Нагласената осма куќа може да укаже на справување со прашањето на наследството, но и потенцијални компликации поради ретроградниот Меркур. Не е исклучено да имате проблеми со документацијата. Доколку имате деловен партнер, врската ќе биде на тест поради несогласувања. Вториот дел од месецот е одличен за долги патувања.

Љубов – Марс во ист знак со Нептун ви носи брачна криза. Доколку не сте во брак, ќе бидете незадоволни што не можете да постигнете хармоничен однос со личноста која ви се допаѓа. Поради ретроградниот Меркур лошо ќе им судите на блиските, па ќе бидете склони да се враќате во минатото. Ќе имате потреба да повикате личност која некогаш ви значела многу емотивно, но всушност тоа ќе биде само чекор наназад. Најдобро е да не правите драстични потези во текот на април бидејќи ќе ви се наруши логичното размислување.

Здравје – Лошо.

ВАГА

Работа – Марс во Риби ви носи стресен почеток на месецот на работа. Ќе имате впечаток дека ништо не оди според планот, а ретроградниот Меркур лошо ќе влијае на односот со вашиот деловен партнер. Ќе биде збунувачки на работното место, а разбирањето ќе се намали. Нагласениот знак Овен ви носи судир на желби и реалност и ќе почувствувате дека работите под притисок. Барањата на работното место ќе бидат големи, а ќе има малку простор за реализација. Обидете се да направите компромис со вашите колеги. Доколку имате деловен партнер, врската ќе биде потешка бидејќи очекувањата ќе бидат преголеми, а вие ќе чувствувате притисок. Затемнувањето на Сонцето во Овен на 8 април ви носи тест во односот со деловниот партнер, па внимавајте какви потези правите.

Љубов – Венера влегува во Овен, па ќе го насочите окото на атрактивна личност, расположена за секаква иницијатива, но и позната на пошироката јавност. Сепак, ќе имате големи очекувања, а во овој период ништо не е загарантирано за успех и траење, бидејќи претстои затемнување на Сонцето кое ќе влијае на сите ваши партнерски односи. Доколку сте во брак, на 8 април ќе дојде хаотичен период, а доколку сте во долга врска, подгответе се за тест во врската. Не е добар месец за започнување нова романса, бидејќи ќе мора да се ослободите од луѓето на кои нема место во вашиот живот.

Здравје – Работете на лошите животни навики.

СКОРПИЈА

Работа – Сонцето, Меркур и Венера во Овен ви носат планина од обврски на работа, но и доцнење бидејќи ретроградниот Меркур ќе си го направи своето. Ќе извршувате повеќе работи во исто време, а поради Марс во Риби имате креативна, продорна енергија која ви дава можност да го покажете својот потенцијал. Почетокот на април ви носи подинамична атмосфера на работното место, па ќе уживате во брзото темпо бидејќи сакате да ги покажете своите способности. Веројатно ќе можете да организирате некоја работа. Можна е и нова деловна понуда. Затемнувањето на Сонцето во Овен на 8 април може да ви донесе стресна ситуација на работа во која ќе бидете принудени бурно да реагирате.

Љубов – Венера во Овен од 5 април ви носи љубов на работа. Можете лесно да се заљубите во личност која ја познавате преку деловни контакти. Ќе ви се допадне Овенот, а Бикот ќе ви се допадне многу конкурентен, но предизвикувачки. Венера во шестата куќа може да укаже на ненадеен интерес на колегата за вас, така што ситуацијата ќе ви биде возбудлива. Мешањето на деловниот и приватниот живот може да биде предизвик за вас, но може да донесе и проблеми.

Здравје – Добро.

СТРЕЛЕЦ

Работа – Венера влегува во Овен на 5 април, па повеќе ќе се вклучите во работата. Излегувате од пасивната фаза и почнувате да работите повеќе. Сепак, поради Марс во Риби во текот на април, лесно ќе се изморите, па затоа треба да внимавате да не трошите енергија. Поради ретроградниот Меркур, плановите за кариера ќе бидат одложени до мај, па не треба да очекувате некоја голема промена во текот на април. Сезоната на Овен ви носи подобри организација. На работа ќе покажете иницијатива која ќе донесе резултати.

Љубов – Полна петта куќа ви носи нова љубов. Личноста ќе ја запознаете од иницијативата, па има брз пресврт. Имате шанса брзо да се заљубите поради силната страст за личност која наеднаш ќе влезе во вашиот живот. Овните, Лавовите, Биковите и Вагите ќе бидат среќни за вас. Поради ретроградниот Меркур, треба да очекувате и повик од поранешна љубов која ќе сака да го обнови контактот. Решението секако не е да се вратиме на старото, туку да гледаме кон иднината.

Здравје – Чувствително.

ЈАРЕЦ
Работа – Ретроградниот Меркур во текот на април најмногу ќе го погоди вашето работно поле. Затоа, треба да се подготвите за одложувања, одложување на преговорите и погрешно толкување на документацијата. Не е добро да потпишете никаков договор за работа пред крајот на месецот бидејќи лесно може да бидете изневерени. Големите ветувања на работа веројатно нема да се остварат. Нагласеното четврто поле ви носи можност да размислите за започнување независен бизнис. Марс во Риби ви одговара, па ќе бидете одмерени во комуникацијата, иако поради ретроградниот Меркур ќе имате потешкотии да разберете што сакаат луѓето од вас.

Љубов – Венера во Овен ви носи бурен период во љубовта. Сочувствителни сте и емотивни, а партнерот има големи очекувања од вас. Ќе имате брз флерт со енергична личност, што може да биде од минлив карактер. Во наредните денови најголем проблем ќе биде комуникацијата, а за љубовта повеќе ќе ви одговара втората половина на април. Почетокот на нова романса е можен дури во вториот дел од месецот.

Здравје – Добро.

ВОДОЛИЈА 

Работа – Марс во втората куќа ви носи поголема заработка во текот на април. Сепак, ретроградниот Меркур во третата куќа ви носи дефект во комуникацијата и отежнувачки околности при завршувањето на документите. Не е добро да потпишувате важни документи во текот на април, бидејќи се ќе биде тешко. Ќе имате впечаток дека доцните со сите деловни обврски, а тоа ќе се пренесе и на вашиот приватен живот. Април е погоден за кратки патувања, но и размислување за купување нов автомобил. Ќе имате постабилен однос со деловниот партнер.

Љубов – Сонцето во Овен ви носи талент преку пораки и преписки со неколку луѓе. Ќе имате повеќе можности за романса, а Овенот ќе ве изненади во текот на месец април. Венера во третата куќа ви носи многу покани за љубовни состаноци, па ќе ви биде забавно бидејќи многу ќе се случуваат на емотивен план. Доколку сте во брак, затемнувањето на Сонцето на 8 април ви носи криза и можност официјално да ја прекинете врската која е лоша со години.

Здравје – Добро.

РИБА

Работа – Ретроградниот Меркур во Овен најмногу ќе влијае на вашиот деловен и финансиски сектор. Веројатно ќе добиете лажни ветувања за покачување што нема да се случи во наредните недели. Затоа е многу важно ако преговарате за нова работа да бидете внимателни. Поради Марс во вашиот знак, трошите многу енергија за да ги постигнете целите во кариерата, но ќе сфатите дека не зависи се од вас. Ќе имате несигурни колеги, а април ќе биде за дезинформации на работното место. Внимавајте кому му верувате на работното место.

Љубов – Ретроградниот Меркур ви носи чекор назад во емотивна смисла. По тебе е враќањето на луѓето од минатото. Тоа значи дека можете да очекувате повик од личност која некогаш била ваша блиска. Не е исклучено да размислувате за смирување со бившиот партнер, но секој таков потег може да ви донесе неизвесна иднина. Затоа е многу добро да се гледа во иднината, наместо да биде заробена во минатото.

Здравје – Послабо. Намален имунитет.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

ЅВЕЗДИТЕ ВЕЛАТ

Месечината влегува во Девица

Месечината, најбрзо подвижната планета, влегува во Девица денеска околу 16 часот, каде...

ЅВЕЗДИТЕ ВЕЛАТ

Неделен хороскоп од 15 до 22 април

Доаѓа сезоната на Бикови (19 април) со влегувањето на Сонцето во овој...

ЅВЕЗДИТЕ ВЕЛАТ

Месечината влегува во Бик: 3 хороскопски знаци очекуваат среќни вести

Месечината, планетата која ги опишува нашите чувства, денес влегува во Бик, каде...

ЅВЕЗДИТЕ ВЕЛАТ

Неделен хороскоп од 8. до 14. април

Ни претстои важна астролошка недела бидејќи нè очекува затемнување на Сонцето во...