МАГАЗИН

ЛАЈКА: Причини зошто треба да имате трпение со куче вдомено од прифатилиште

Има неколку причини зошто трпението е важно кога се вдомува куче од прифатилиште:

1. Адаптација на новата средина: Кучето треба да има доволно време да се навикне на новата околина, мириси, звуци и луѓе во вашиот дом. Некои кучиња можат да се адаптираат брзо, додека други можеби ќе имаат потешкотии.

2. Можен страв и несигурност: Многу кучиња што пристигнуваат во прифатилиштата можеби веќе искусиле траума или биле малтретирани. Затоа е важно да се обезбеди безбедна околина за нив, каде што ќе можат да се чувствуваат сигурни и сакани.

3. Градење на врска со новите сопственици: Кучињата кои пристигнуваат од прифатилиштата може да имаат проблем со довербата во луѓето поради негативни искуства од минатото. Со трпение и посветено внимание, тие ќе развијат љубов и верност кон новите сопственици.

4. Превенција на проблеми со однесувањето: Одредени кучиња можат да покажат различни видови на проблеми со поведението кога пристигнуваат во нова средина, како што се агресија, сепарациона анксиозност или проблем со хигиенските навики. Трпението и постепеното воведување на нови стимули и рутини можат да помогнат во превенцијата на овие проблеми.

Таков пример за куче со проблематично минато е Мекгрегор кој повеќе од една година како се наоѓа во прифатилиштето на ЈП Лајка, многупати објавен со цел да му се најде соодветен дом, но без никаков интерес за вдомување. Карактерно знае да биде исклучително мил, мирен, помалку плашлив, сака многу да се гали и добро се однесува со луѓе, од друга страна не се сложува добро со други кучиња, сака да покажува доминантност и територијалност. Обожава да истражува и да ужива во природа. Препорачливо е да биде единствен миленик во домот.

Во суштина, трпението е клучно за успешната адаптација и интеграција на кучето во новата средина и за изградба на силна врска со новите сопственици.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МАГАЗИН

„Епл“ го отстрани „Телеграм“ од својата интернет-продавница за Кина

Американската технолошка корпорација „Епл“ (Apple), на барање на кинеските власти, ги отстрани...

МАГАЗИН

Пластика од целулоза за поздрава животна средина

Идејата за биопластика не е нова – веќе некое време, еколошки ориентирани...

МАГАЗИН

Дали замените за месо од растително потекло се навистина подобри за срцето од опциите за месо?

Како што замените за месо од растително потекло стануваат се попопуларни, истражувачите...

МАГАЗИН

Запален олимпискиот оган за ЛОИ „Париз 2024“

Денес беше запален олимпискиот оган за 33-те Летни Летни олимписки игри „Париз...