МАГАЗИН

Како да создадете здрави животни навики

„Треба само да создадете здрави животни навики“, е реченицата која сите ја кажуваат како тајна на успехот, вклучително и тренерите и нутриционистите, но и лекарите и сите други експерти кои ви даваат совети за успешен и здрав живот.

Но, создавањето навики не е лесно. Всушност, тоа е најтешкиот дел од работата!

Човекот е резултат на неговите навики

Ние сме она што го правиме одново и одново. Ние сме резултат на нашите навики и активности кои ги повторуваме ден за ден, во подолг временски период. Навиките се активности кои ги правиме без планирање и размислување, тие се дел од нашето секојдневие и нè обликуваат.

Размислете: Дали го имате истиот распоред на активности секое утро кога ќе се разбудите? Дали секое утро одите по истиот пат до работа? Дали ја јадете истата храна секој ден за појадок? Дали тренирате редовно 3-4 пати неделно? Токму тоа се вашите навики: активности што ги правите без воопшто да размислувате за нив.

Но, навиките можат да бидат добри и лоши. На пример, навиката секогаш да се јаде нешто слатко после оброк не е добра. Во исто време, добра е навиката наутро секогаш да појадува составен од 3 јајца и зеленчук. Затоа, наша задача е да станеме свесни кои наши навики се лоши за нашето здравје и да се обидеме да ги промениме, односно да создадеме поздрави навики.

  1. Станете свесни за навиката

Бидејќи, како што беше споменато претходно, навиките се несвесни, најважна задача е да ги освестите. Мора да станете свесни што правите погрешно, за да можете да го промените. Тука многу може да ви помогне личен тренер или нутриционист, кој ќе ви постави низа прашања за вашиот живот и навики и на тој начин ќе ги идентификува навиките кои би било добро да ги промените.

Некои навики се полесни, а за други потешко стануваат свесни. Едноставно ќе одговорите на прашањето дали појадувате, дали се загревате на почетокот на тренингот и кога одите на спиење и лесно ќе ги промените овие лоши навики сами, без помош од трето лице.

Кога зборуваме за исхрана, напишете дневник за исхрана и едноставно ќе добиете листа пред вас која вклучува некои ваши навики, за кои ќе станете свесни и ќе имате основа за промена. Но, за да знаете дека нешто не е во ред, треба да ги имате точните информации за тоа што е точно, за да можете да станете свесни за просторот за промена.

  1. Променете ја или заменете ја навиката

Откако ќе станете свесни за некоја лоша навика, време е да ја промените или да ја замените со здрава. Многу е полесно да се замени лошата навика со нова отколку да се изгуби старата. Имено, полесно е слатките да се заменат со овошје после оброк отколку целосно да се отсечат слатките и да не се јаде ништо после оброк.

Токму оброкот предизвикува да стекнете навика да јадете нешто слатко. Затоа, со избирање на овошје. Сè уште ќе јадете нешто слатко после оброк, но тоа слатко ќе биде помалку калорично.

  1. Практикувајте нова навика

За да создадете навика, треба да ја повторувате од ден на ден, односно од ситуацијата што ја предизвикува до наредниот. Експертите наведуваат дека по 18 дена дневно повторување на некоја активност може да се формира навика. Сепак, без разлика колку време ви е потребно да усвоите нешто, целта е да ја повторувате оваа нова и здрава навика од ден на ден, што подолго.

Експертите додаваат дека, во процесот на формирање навика, еден ден кога ќе ја прескокнете активноста што сакате да ја претворите во навика нема да му наштети на процесот. Сепак, пропуштањето на повторлива активност неколку дена може да го оневозможи формирањето нова навика.

Новата навика што сакате да ја прифатите мора да биде мала и едноставна и можна за секојдневна имплементација. На пример, не можете да ја замените целата диета преку ноќ, но можете да започнете со една мала промена во исто време. На пример, исфрлете го лебот од вашата исхрана.

Откако ќе ја спроведете оваа нова навика редовно 15 дена, направете ја следната мала промена. Целта е да се воведуваат промени полека и со што е можно помал стрес, една по друга, што на крајот ќе резултира со низа нови, мали и здрави навики кои, вкупно, прават голема промена во животот.

Заклучок

Важно е да ги запомните следните 3 чекори:

  • Станете свесни за навиката што ја имате
  • Заменете ја лошата навика со здрава
  • Практикувајте нова навика

Побарајте совет од тренер или нутриционист за да станете свесни за „што правите погрешно“, односно кои лоши навики ве доведоа до ситуацијата што сакате да ја промените. Запомнете дека процесот на формирање навики е бавен, затоа бидете трпеливи со промените и воведувајте ги една по една, трпеливо и полека.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МАГАЗИН

„Епл“ го отстрани „Телеграм“ од својата интернет-продавница за Кина

Американската технолошка корпорација „Епл“ (Apple), на барање на кинеските власти, ги отстрани...

МАГАЗИН

Пластика од целулоза за поздрава животна средина

Идејата за биопластика не е нова – веќе некое време, еколошки ориентирани...

МАГАЗИН

Дали замените за месо од растително потекло се навистина подобри за срцето од опциите за месо?

Како што замените за месо од растително потекло стануваат се попопуларни, истражувачите...

МАГАЗИН

Запален олимпискиот оган за ЛОИ „Париз 2024“

Денес беше запален олимпискиот оган за 33-те Летни Летни олимписки игри „Париз...