МОЕ ЗДРАВЈЕ

Намалете го ризикот од болести преку диета

Сите знаеме дека храната влијае на нашето здравје и квалитетот на животот, но во последно време нутриционистите се повеќе го алармираат фактот дека исхраната навистина може да влијае на ризикот – или да го намали ризикот – од рак.

Неверојатни 25% од 18 милиони случаи на рак во САД може да се спречат со подобрување на исхраната, според студијата на Харвард Т.Х. Чан Школата за јавно здравје, известува ‘WebMD’.

Прекумерната тежина или дебелината може да ве изложи на ризик за голем број видови на рак, вклучувајќи рак на дојка, црн дроб и дебелото црево, меѓу неколку други, според Американското здружение за рак.

Здравата исхрана може да помогне во борбата против овие болести со намалување на ризиците поврзани со дебелината – првенствено хронично воспаление, предупредуваат експертите од Харвард.

Развивањето на воспаление од лошата исхрана предизвикува зголемување на нивото на инсулин, што може да доведе до фактор на раст сличен на IGF-1, рече д-р Едвард Џованучи, професор по исхрана и епидемиологија на Универзитетот Харвард.

Хроничното воспаление придонесува за појава на рак

Овие фактори на раст на инсулин им кажуваат на вашите клетки дека има доволно хранливи материи и дека тие клетки треба да продолжат да растат.

Веројатно предизвикува зголемено производство на клетки, а бидејќи многу клетки се делат, имате поголеми шанси да добиете мутација што на крајот ќе доведе до рак, рече Џованучи.

Но, хроничното воспаление кое предизвикува рак (кој може да се појави во долг период на лоши навики во исхраната) не е исто како акутно воспаление, кое може да се појави по, да речеме, прободување на прстот.

Хроничното воспаление се јавува со години, а клетките стануваат неправилни и мутираат. Тоа е вид на воспаление на кое мислиме дека исхраната може да има влијание, како и работи кои би биле многу важни за причината за ракот, вели д-р Тимоти Ребек, професор по превенција од рак на Харвард.

Експертите ги истражија видовите на храна и пијалоци што треба да ги консумирате за да го намалите ризикот од рак, ги отфрлија вообичаените митови околу ракот и исхраната и дадоа практични совети за тоа како да се направи постојана диета за промовирање на здравјето подостапна:

Претежно растителна исхрана

Диетата базирана на растенија е одличен долгорочен план за исхрана за промовирање на здравјето, според Елиза Леоне, регистрирана диететичарка и директорка за велнес во Restaurant Associates. Ова не треба да се меша со растителна исхрана.

Таа даде пример за „Здрава чинија Харвард“. Ова значи дека вашата чинија треба да содржи 50% овошје и зеленчук, 25% цели зрна/житарки/скроб и 25% протеини. Протеините може да вклучуваат животински протеини (како што се јајца, млечни производи, посно месо) или растителни протеини (како тофу, грав, јаткасти плодови). Претерано преработеното месо, како сувомесното и црвеното месо, треба да се јаде умерено.

Воспалението, инсулинот и дебелината одат рака под рака, а преработената храна богата со рафинирани јаглехидрати (на пример, бел леб) и заситени масти првично придонесуваат за прекумерно внесување калории. Хроничното воспаление е важно за ракот. Така, мислам дека преработената храна е дефинитивно важен дел од равенката, посочи Џованучи.

Целосна исхрана

Огромното мнозинство од вашата исхрана треба да биде целосна храна, како оние од земјата, и треба да бидете многу свесни за големината на вашите порции, рече д-р Ребек.

Целата храна вклучува храна како ориз, компири, грав, овошје и зеленчук наспроти преработена храна како леб, колачиња и тестенини.

Доказите за ова доаѓаат од студиите на луѓе, како и студии на животни, дека ограничувањето на калориите може да биде многу корисно. Популациите кои имаат ограничен внес на калории имаат тенденција да бидат поздрави, со помалку рак и помалку кардиоваскуларни болести. Животинските модели кои се направени го покажуваат истото, вели Ребек.

Лекарите советуваат лесен начин да внимавате на вашите порции – користете помали чинии, како што се чиниите за салата, за вашите оброци.

Намалете го алкохолот

Веројатно се сеќавате на истражувањето кое вели дека една или две чаши црвено вино секоја вечер го промовираат здравјето на кардиоваскуларниот систем. Некои експерти сега го отфрлаат тоа тврдење – особено кога станува збор за ризикот од рак и консумирање алкохол.

Всушност, истражувањата покажуваат дека не постои нешто како „безбеден“ вид на алкохол, рече Ребек.

Алкохолот е канцероген од класа 1 (што значи дека може да предизвика рак), според Меѓународната агенција за истражување на ракот. Конзумирањето големи количини на алкохол на редовна основа е специфично поврзано со различни видови на рак.

Можеби не сакате да се откажете од пиво после фудбал, работа или коктели со пријателите. Но, многу работи во животот доаѓаат со ризик, а вие можете да изберете да направите попаметни избори, како што е намалувањето на внесот на алкохол од често на повремено, рече тој.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Цвеклото го подобрува сексуалниот живот

Некои прехранбени производи и секојдневни намирници ја поттикнуваат желбата за секс, а...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

4 начини како да ja ублажите болката во зглобовите

Проблемите со зглобовите можат да влијаат на квалитетот на вашиот живот, но...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Причинители на „изрецкан јазик“

Многумина имаат тн. „изрецкан јазик“ – кога тој орган има вдлабнатини или...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Како да ја зголемите меморијата и концентрацијата со 4 методи

Како да ја зголемите меморијата и концентрацијата со 4 методи. Ние нудиме...