АКТУЕЛНО

Реконструкција на Универзална сала

Почнува реконструкцијата на универзалната сала, симболот на град Скопје и култното место во кое се организираа бројни културно-уметнички перформанси, фестивали, концерти, настани.

Министерството за култура неодамна со договор ги презема од град Скопје правата за реконструкција и адаптација на Универзалната сала

Минатата недела е распишана втората фаза со меѓународен тендер. За три години се очекува целосно да биде готов објектот.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

АКТУЕЛНО

Кучешки маскенбал во Скопје

Во организација на ЈП „Лајка“ вчера во градскиот парк се одржа максенбал...

АКТУЕЛНО

Центарски улици 2 – Светски ден на уметноста

Уметноста е забележан момент. Смрзната слика која мигот го отсликува, поставен како...

АКТУЕЛНО

Бесплатни билети за учениците од Центар во театар за деца и младинци

Градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски потпиша Меморандум за соработка со Националната установа „Театар...

АКТУЕЛНО

Конечно, тргнати новогодишните куќарки од плоштадот

Град Скопје вчера ги тргна новогодишните куќарки од Плоштад Македонија. Екипи од...