КУЛТУРА

„За нас почнува живот“ вечерва во Драмскиот Театар во Скопје

Вечерва во Драмскиот Театар во Скопје, со почеток во 20:00 часот, ќе биде изведена претставата „За нас почнува живот“.

Автор: Ѓерѓ Шпиро
Превод: Маја Бражанска
Режија: Дејан Пројковски
Костимографија: Марија Пупучевска
Музика: Горан Трајкоски
Асистент на режија: Дамјан Димовски
Плакат и видео: Стојан Стојановски

Режисерот вели дека претставата е со многу трагикомични ситуации, но и со многу комични дијалози кои нè потсетуваат дека животот е убав и без добивка на лото.

Костимите се на Марија Папучевска, музиката на Горан Трајковски. Асистент на режија е Дамјан Димовски, преводот е на Маја Бражанска, а изработката на плакат и видео е на Стојан Стојановски.

Улоги: Биљана Драгиќевиќ Пројковска, Нино Леви.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

КУЛТУРА

Отворен шестиот конкурс за наградата „Пегаз“ за најдобар необјавен роман во 2024 година

Шестиот конкурс за наградата „Пегаз“, што ја организира издавачката куќа „Арс Ламина“...

КУЛТУРА

Италијански дизајн во Скопје

Деновите на италијански дизајн во Скопје почнуваат на 14 март во Сули...

КУЛТУРА

Рачно изработени еколошки и одржливи производи на македонските дизајнери и занаетчии во „Лабораториум“

Накит, модни додатоци, индустриски производи, мебел, дизајнерски производи наменети за деца, но...

КУЛТУРА

„Симбиоза” – изложба на Бојан Ковски

Во Музејот на град Скопје, денес, 29 февруари, во 20 часот, ќе...