АКТУЕЛНО

Центар ќе добие нов парк и градинка

Изгласан e ДУП-oт за локалитетите Клинички центар и Геолошки завод, Градска четврт Ј 21. Во него се предвидува повеќе зеленило и паркови, од кои еден целосно нов локален парк, на површина од 1013 m2, соопшти градоначалникот на Центар Горан Герасимовски.

– За првпат во овој опфат е планирана и градинка, со капацитет за прием на шеесетина деца. Овој ДУП предвидува безбедност на пешаците и ред во паркирањето. Во планот исто така се планирани широки тротоари, катна гаража, дополнителни паркинг-места, кои вкупно ќе бројат 600, информираше првиот човек на Центар.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

АКТУЕЛНО

Истражување: Прегратката го прави детето поинтелигентно

Секојдневната прегратка, што родителите можат да му ја пружат на детето –...

АКТУЕЛНО

Град Скопје го одбележа 1 Март – Денот на нулта дискриминација

Градоначалничката на Град Скопје, денеска во средното училиште на Град Скопје „Јосип...

АКТУЕЛНО

На 30 хонорарци им се прекинати договорите во МКЦ

Со одлука на директорот на МКЦ, Арбен-Бени Шаќири, на 30 хонорарци од...

АКТУЕЛНО

Герасимовски: Еколошката свест кај децата носи зелена и одржлива иднина

Во рамки на кампањата „Редуцирај. Селектирај. Рециклирај”, и Меморандумот за соработка кој...