МАГАЗИН

„Квин“ го продава својот музички каталог за 1,2 милијарди долари

Повеќе од 50 години откако британската група „Квин“ го објави својот прв албум „Queen“, членовите на бендот се пред договор за продажба на нивниот целосен музички каталог. Адвокатите на членовите на поп-рок составот – Брајан Меј, Роџер Тејлор, Џон Дикон и фондацијата на покојниот Фреди Меркјури преговараат да му го продадат своето музичко наследство на засега сè уште непознат купувач, за 1,2 милијарди долари.

Пакетот ги вклучува авторските права за снимената музика, издаваштвото, приходите од производи и лиценци поврзани со составот, како и од биографскиот филм за Меркјури и „Квин“ од 2018 година – „Боемска рапсодија“ итн.

Kаталогот, ги вклучува хитовите „Bohemian Rhapsody“, „Crazy Little Thing Called Love”, „You’re My Best Friend”, „We Will Rock You”, „We Are the Champions”, „Another One Bites the Dust”, „Radio Ga-Ga”, „Somebody to Love” и многу други. На списокот има и 10 албуми во живо и два саундтрак-албуми – филмска музика за „Флеш Гордон“ и „Хајлендер“.

Во текот на 2018 година, продажбата на албумите на бендот се зголеми по објавувањето на филмот „Боемска рапсодија“, којшто заработи повеќе од 910 милиони долари ширум светот. Филмот освои и четири „Оскари“, два „Златни глобуси и две „БАФТА“ награди. Меј потоа навести дека е заинтересиран да работи и на продолжение на филмот.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МАГАЗИН

Објавени годинашните доделувачи на „Оскарите“

Крис Хемсворт, Двејн Џонсон, Зендеја, Мишел Фајфер, Бед Бани, како и оскаровците...

МАГАЗИН

Истражување: Поголема поддршка за да се избегне „изгубена генерација“ поради лошо психичко здравје

Младите Британци сè повеќе страдаат од проблеми со психичкото здравје што ја...

МАГАЗИН

ЛАЈКА: Причини зошто треба да имате трпение со куче вдомено од прифатилиште

Има неколку причини зошто трпението е важно кога се вдомува куче од...

МАГАЗИН

Науката ги одреди најпаметните раси кучиња

Обемно лабораториско истражување за интелигенцијата на кучињата коешто го спроведоа научници од...