МОЕ ЗДРАВЈЕ

Холанѓанец собори Гинисов рекорд како пациент кој речиси 40 години живее со донирано срце

Берт Јенсен (57) од Холандија речиси 40 години живее со донирано срце што го доби во болницата Харефилд во Укбриџ, северозападен Лондон, во 1980-тите, со што се запиша во Гинисовата книга на рекорди како пациент кој најдолго живее по трансплантација на срце.

Таткото на две деца и пилотот на едрилица рече дека е „чест“ да се достигне рекордната пресвртница, но сепак е благодарен за „неверојатниот подарок“ што го добил од донаторот, пренесува Би-Би-Си.

„Никогаш не можев да замислам дека ќе дојдам толку далеку“, рече Јенсен, додавајќи дека поставил репер за другите кои сега имаат доказ дека е можно долго да се живее со донирано срце.

На новиот рекордер му била дијагностицирана кардиомиопатија, болест која влијае на способноста на срцето да пумпа крв низ телото, кога имал 17 години, откако развил симптоми слични на грип.

Неговата операција беше 107-та трансплантација во болницата Харефилд.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Истражување: „Ултрапреработената“ храна ја зголемува подложноста на болести

Јадењето „прекумерно обработена“ храна ја зголемува опасноста од развој од десетици неповолни...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Очите говорат за проблемите со срцето

Срцевите заболувања се една од главните причини за смрт во светот, па...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

Намалете го ризикот од болести преку диета

Сите знаеме дека храната влијае на нашето здравје и квалитетот на животот,...

МОЕ ЗДРАВЈЕ

ИЈЗ: За седум дена пријавени 17 нови случаи на голема кашлица

Во последните седум дена, од 9 до 15 февруари се пријавени 17...