КУЛТУРА

„Градски импресии“ на Елизабета Костова во КСП Центар Јадро

Изложба на акварели на Елизабета Костова, со наслов „Градски импресии“, ќе биде отворена вечерва во 20 часот во КСП Центар Јадро.

Со „Градски импресии“, таа се преставува со триесетина акварели насликани последните две години, кои претставуваат нејзини импресии и впечатоци од градовите каде престојувала, ги посетила или живеела. Голема инспирација, ѝ се старите македонски градови, или делови од нив.

Костова е родена 1953 година во Скопје, каде завршила и основно и средно образование. Дипломирала на Филозофскиот факултет во Љубљана, отсек психологија.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

КУЛТУРА

Отворен шестиот конкурс за наградата „Пегаз“ за најдобар необјавен роман во 2024 година

Шестиот конкурс за наградата „Пегаз“, што ја организира издавачката куќа „Арс Ламина“...

КУЛТУРА

Италијански дизајн во Скопје

Деновите на италијански дизајн во Скопје почнуваат на 14 март во Сули...

КУЛТУРА

Рачно изработени еколошки и одржливи производи на македонските дизајнери и занаетчии во „Лабораториум“

Накит, модни додатоци, индустриски производи, мебел, дизајнерски производи наменети за деца, но...

КУЛТУРА

„Симбиоза” – изложба на Бојан Ковски

Во Музејот на град Скопје, денес, 29 февруари, во 20 часот, ќе...