МАГАЗИН

Три навики кои го намалуваат нивото на стрес

Физичката активност е многу важна при менаџирање на стресот.

Анксиозноста, депресијата и стресот не се воопшто невообичаени здравствени нарушувања. За нивно лекување често се препишуваат различни терапии и лекови, а истражувањата покажуваат дека нивото на стрес често може да се намали и природно. Имено, физичката активност е многу важна во овие ситуации, а за да го намалите нивото на стрес, паметно би било да практикувате една од следниве вежби.

Пешачење

Бавното, умерено брзо или брзото одење се една од најдобрите вежби кои го намалуваат нивото на стрес. Одлично е за вашето срце, за вашата линија и е „понежно“ за зглобовите во споредба со трчањето. И, не дозволувајте некој да ве убеди дека пешачењето не е добро за слабеење, бидејќи тоа не е точно.

Пешачењето е исто толку ефикасно за одржување и слабеење како и трчањето, а кога станува збор за елиминирање на стресот, подобро е од трчањето. Иако трчањето произведува ендорфини кои ве прават среќни, исто така го зголемува нивото на хормонот на стресот, кортизолот. Пешачењето го намалува нивото на кортизол и ги одржува стабилни крвниот притисок и шеќерот во крвта. За да имате корист, треба да пешачите од половина час до 45 минути секој ден, со умерено до брзо темпо.

Пилатес

Пилатесот е одличен, бидејќи ги зајакнува речиси сите мускули во телото, а помага и во зајакнувањето на ‘рбетот. Покрај тоа, го стимулира протокот на лимфата во телото. Ова го намалува нивото на стрес, ги ослободува токсините од телото и ви помага да ги зајакнете стомачните мускули, задникот и мускулите на грбот како ниедна друга вежба.

Танцување

Танцувањето е еден вид вежба која веројатно ретко ја правите. Одличен е за намалување на нивото на стрес, бидејќи е речиси невозможно да се танцува и да се биде под стрес во исто време. Танцувањето ќе ве расположи, а исто така е одличен тренинг за вашето срце и мускули. Без разлика дали танцувате на брза или бавна тема, оваа форма на вежбање за намалување на стресот е одлична за вашите зглобови и линија. Вклучете го радиото и танцувајте половина час. Загарантирано ќе се чувствувате подобро!

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МАГАЗИН

Совети за родители и поуспешни деца

Начинот како се разговара со децата и како родителот се однесува во...

МАГАЗИН

Марго Роби подготвува филм за играта „Монопол“

о светскиот успех на филмот „Барби“, Марго Роби повторно му се навраќа...

МАГАЗИН

И покрај благодетите на јаболката, постои момент кога не смеете да ги консумирате

Она што повеќето луѓе не го знаат е дека постои одредено време...

МАГАЗИН

Минатиот месец забележан како „најтоплиот март“ во светот

Минатиот месец беше „најтоплиот март“ забележан на глобално ниво, според мерењата направени...