МАГАЗИН

Пет совети кои ќе и помогнат на вашата кожа да изгледа понежно оваа зима

Зимското време има тенденција да ја остави нашата кожа сува и ронлива. Покрај тоа што влијае на нашиот изглед и здравјето на кожата, го отежнува и нанесувањето шминка.

Познатата шминкерка Џасинта Спенсер ги споделува своите 5 трикови за да изгледате добро без разлика на сезоната.

Хидратација

Дури и ако вашата кожа е природно сува или мрсна, навистина треба да бидете сигурни дека е супер хидрирана во текот на зимските месеци.

Дефинитивно би користел побогат, погуст ноќен крем за да се осигурам дека кожата ја добива сета влажност што и е потребна. Кожата се обновува ноќе, па ова дополнително ќе помогне во хидратацијата и ќе се разбуди блескаво!

Хијалуронска киселина

Употребата на хијалуронска киселина под вашиот дневен крем е од витално значење за време на студените месеци.

Ќе бидете воодушевени од сјајот што го создава оваа комбинација, вели Џесика.

Додатоците за нега на кожата се клучни за мене во овој период од годината бидејќи можат да ја поддржат вашата кожа, коса и нокти и да ја негуваат вашата кожа од внатре кон надвор.

Не заборавајте на заштитен фактор

Дури и кога надвор е темно, студено и мизерно, сè уште има УВ зраци кои во голема мера влијаат на стареењето на кожата. За заштита на кожата треба да се користи крем со заштитен фактор во текот на целата година.

Маски за лице и усни

Сè што е високо хидратантно и хранливо ќе помогне да и се врати сјајот на безживотната кожа во зима.

Исто така, не заборавајте на вашите усни! Тие стануваат супер суви овој период од годината, така што маската за усни е задолжителна.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МАГАЗИН

Истражување: Поголема поддршка за да се избегне „изгубена генерација“ поради лошо психичко здравје

Младите Британци сè повеќе страдаат од проблеми со психичкото здравје што ја...

МАГАЗИН

ЛАЈКА: Причини зошто треба да имате трпение со куче вдомено од прифатилиште

Има неколку причини зошто трпението е важно кога се вдомува куче од...

МАГАЗИН

Науката ги одреди најпаметните раси кучиња

Обемно лабораториско истражување за интелигенцијата на кучињата коешто го спроведоа научници од...

МАГАЗИН

„Анатомија на неверството“ вечер во театар „Комедија“

Вечерва, со почеток од 20 часот во Театар Комедија ќе се одигра...