МАГАЗИН

Потопен древен град – туристичка атракција во источна Кина

На длабочина од 40 метри, дното на езерото Ќијандао во Кина сведочи за целосно сочуван град што постоел скоро две илјадалетија – до средината на 20. век. Научниците го нарекуваат „кинеската Атлантида“.

Шиченг (Градот на Лавовите) се наоѓа во источна Кина. Археолозите и истражувачите го преоткриле во 2001 година, кога кинеските власти почнаа експедиција за да го пронајдат она што останало од накогашната престолнина. Утврдено е дека градот е совршено сочуван и, по 53 години под вода – во 2017. е отворен за туристи и посетители, пренесува порталот „Индепендент“.

Посетителите може да го видат градот како дел од подводните екскурзии, но мора да имаат сертификат за завршен напреден курс за нуркање.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МАГАЗИН

Истражување: Поголема поддршка за да се избегне „изгубена генерација“ поради лошо психичко здравје

Младите Британци сè повеќе страдаат од проблеми со психичкото здравје што ја...

МАГАЗИН

ЛАЈКА: Причини зошто треба да имате трпение со куче вдомено од прифатилиште

Има неколку причини зошто трпението е важно кога се вдомува куче од...

МАГАЗИН

Науката ги одреди најпаметните раси кучиња

Обемно лабораториско истражување за интелигенцијата на кучињата коешто го спроведоа научници од...

МАГАЗИН

„Анатомија на неверството“ вечер во театар „Комедија“

Вечерва, со почеток од 20 часот во Театар Комедија ќе се одигра...