АКТУЕЛНО

ПОЦ казни 225 непрописно паркирани возила

Јавното претпријатие „Паркинзи на Општина Центар“ и локалната самоуправа, во соработка со Сообраќајната полиција – Скопје, изрекоа санкции за 225 непрописно паркирани возила, што го попречувале нормалното одвивање на сообраќајот.

– Во периодот од 13 до 19 ноември, со помош на специјалните возила „пајак“ на ЈП „ПОЦ“, отстранети се 130 непрописно паркирани возила, а со поставување на механичко средство „блокатор“, санкционии се изречени за 95 возила, што биле затекнати на резидентни паркиралишта, а не биле корисници – резиденти на секторот каде биле паркирани, се појаснува во соопштението на претпријатието.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

АКТУЕЛНО

Лицата со попреченост може да поднесуваат барања за повластено користење на јавниот превоз

Заинтересираните граѓани, лицата со оштетен вид, лицата со оштетен слух, лицата со...

АКТУЕЛНО

Аеродром станува првата смарт-општина во Македонија – објавен повикот за избор на стратешки партнер

Општина Аеродром го објави повикот на избор на стратешки партнер кој преку...

АКТУЕЛНО

Општина Карпош купи седум електрични тротинети за потребите на вработените

Општина Карпош, со издвоени средства од Буџетот набави седум нови електрични тротинети...

АКТУЕЛНО

Жирафата Флопи угинала како последица на малиген тумор на црниот дроб и метастази во белите дробови

По добиените официјални резултати од обдукцискиот протокол за угинувањето на жирафата Флопи,...