МАГАЗИН

ЕКСПЕРТИТЕ ОБЈАСНУВААТ: Топлотниот бран во Северен Атлантик може да биде катастрофален за рибите

Годинешниот топлотен бран во Северно Атлантикот може да биде катастрофален за рибните резерви на кои луѓето се потпираат за храна и егзистенција, предупредуваат научниците и Советот за поморски надзор (MSC).

Температурата на површината на океанот се искачи над претходниот рекорд од почетокот на март со високи дури 5 степени Целзиусови над долгорочниот просек, класифициран како „надвор од крајност“ од американската Национална управа за океани и атмосфера – нејзината највисока категорија.

Климатските промени предизвикани од човекот постојано ги загреваат океаните кои апсорбираат 90% од вишокот топлина произведена од емисиите на стакленички гасови.

Во меѓувреме, природните појави, како што се промените во шемите на ветрот, ја доведоа температурата на Северноатлантскиот океан до рекордно високи, велат научниците.

Ел Нињо, природен настан на затоплување во источниот тропски Пацифик, исто така имаше влијание, зголемувајќи ги просечните температури на океаните и воздухот ширум светот, но се смета дека неговите ефекти не се поврзани со топлотниот бран во Северниот Атлантик.

Експертите велат дека климатските промени ја поместуваат основната линија на температурата, што ги прави топлотните бранови почести и поекстремни и тие можат да бидат исто толку погубни за некои морски животни како и оние на копно.

Д-р Кристофер Фри, од поморскиот институт на Универзитетот во Калифорнија, Санта Барбара, рече: „Во последната деценија, морските топлотни бранови го нарушија риболовот низ целиот свет.

„Ако условите во Северен Атлантик останат жешки, слични катастрофи може да бидат на хоризонтот“.

Рибите во океанот, кои се наоѓаат помеѓу источниот брег на Северна Америка и ОК и западна Европа, зависат од постудените води за мрестење, при што еден вид – норвешката пролетна харинга – се намали за 40% од 2009 година, што се смета дека се должи на затоплувањето на океаните.

МЦС е загрижен дека комбинацијата на затоплување на океаните и лошото меѓународно управување ќе доведе до пад на рибниот фонд што ќе остави илјадници луѓе без работа.

Д-р Олав Сигурд Кешбу, од Институтот за морски истражувања во Норвешка, рече: „Знаеме дека овие пелагични рибни резерви се чувствителни на температурни промени.

„Веќе видовме дека климата влијае на нивната дистрибуција, нивната способност за мрестење и стапката на смртност.

„Брзото затоплување на морињата може да ги забрза овие промени. Тие, исто така, би можеле да имаат значително влијание врз способноста на харингата и другите видови риби да се размножуваат врз основа на неодамнешните анализи“.

Проф. Д-р Крег Донлон, раководител на одделот за површини и внатрешни работи на Земјата во Европската вселенска агенција, го опиша овогодинешниот пораст на температурата во северниот дел на Атлантскиот Океан како „страшна ситуација“, но додаде дека екосистемот ќе се прилагоди, при што видовите што мигрираат на север ќе бидат заменети со други кои доаѓаат од југ.

Тој рече: „Можеме да очекуваме да видиме промени во структурата на биологијата, екосистемот ќе се прилагоди.

„Некои видови ќе мигрираат понатаму на север во водата во која се чувствуваат поудобно, во однос на температурата, и се разбира, други видови ќе мигрираат на север во нашите води од југ, со што ќе донесат малку поголема разновидност“.

Владата на Велика Британија минатата недела ги објави своите планови да започне голема програма за мониторинг на пелагични ловци над 24 метри, опремувајќи им камери и ГПС за снимање на големината и видот на нивниот улов во англиските води во обид да се управува поодржливо со залихите.

Ерин Придл, регионален директор на MSC за Европа, рече: „Креаторите на политиките мора да најдат начин да ги вклучат промените во промената на залихите, како што е промената на дистрибуцијата на пелагиите на североисточниот Атлантик, во долгорочни и силни планови за управување со рибарството.

„Без здружено и ефективно планирање, нашите риболовни ресурси би можеле да бидат изложени на ризик од прекумерна експлоатација, прекумерен риболов, па дури и колапс на залихите“.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МАГАЗИН

Најчитани статии на Википедија за 2023 година: ChatGPT е на врвот со 49 милиони прегледи

Милиони ширум светот се обраќаат до бесплатната онлајн енциклопедија „Википедија“ за полесно...

МАГАЗИН

Девојката која не постои, ја објави својата прва песна

Виртуелниот ентитет Ана Индијана на својот простор на социјалната мрежа „X“ ја...

МАГАЗИНПРИКАЗНИ

Зоолошката градина во Загреб – волшебен микросвет кој плени со својата хармонија

Зоолошката градина на градот Загреб е една од трите зоолошки градини во...

МАГАЗИН

Жителка на Уганда родила близнаци на 70 години

Државјанка на Уганда, која има 70 години, родила близнаци, по вештачко оплодување....