АКТУЕЛНО

Цветен часовник на Плоштад Филип Втори за 60 години од земјотресот

По повод 60-годипнината скопскиот земјотрес ЈП „Паркови и зеленило“ направи нова цветна површина уредена отсликувајќи го времето кога градот се разурна,5 часот и 17 минути.

Цветната фигура се наоѓа на Плоштадот Филип Втори и како што велат работниците од претпријатието симболизира солидарноста, хуманоста и соживотот.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

АКТУЕЛНО

Од утре стартува дневната евтина тарифа на струјата

Од утре стартува евтината дневна тарифа на струјата во периодот од 13...

АКТУЕЛНО

Кисела Вода набавува мерна станица за квалитет на воздух што ќе се постави кај Цементарницата

Општина Кисела Вода вчера го распиша огласот набавка на мерна станица за...

АКТУЕЛНО

Скопската зоолошка градина демантира дека немаат адекватен кадар за грижа за животните

Скопската зоолошка градина има двајца дипломирано ветерирани со полно работно време кои...

АКТУЕЛНО

Започна реконструкцијата на улицата „Калош Дани“ во Карпош

Започна реконструкцијата на улицата Калош Дани во општина Карпош. Екипите на јавното претпријатие...