МАГАЗИН

Пливањето е добро за срцето, но и за меморијата

Според научниците, пливањето добро влијае на кардиоваскуларниот систем и го штити мозокот од влошување.

“Кога редовно пливате 30 до 45 минути, се борите со депресијата и стресот и на тој начин го подобрувате вашето расположение“ – тврди Ај-Мин Ли, професор по медицина на Медицинскиот факултет Харвард.

Пливањето секако можеме да го наречеме совршен спорт. Покрај тоа што ги ангажира речиси сите мускули во телото, пливањето го штити вашиот мозок. Овој спорт е еден од најдобрите аеробни активности кои го активираат целото тело – мускулите на нозете, рацете, грбот, стомачните… Со текот на времето телото станува флексибилно и силно.

Во водата нема нагли движења, а целото тело и секој мускул и се спротивставуваат на водата. Коските и лигаментите не го носат товарот.

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

МАГАЗИНПРИКАЗНИ

Зоолошката градина во Загреб – волшебен микросвет кој плени со својата хармонија

Зоолошката градина на градот Загреб е една од трите зоолошки градини во...

МАГАЗИН

Жителка на Уганда родила близнаци на 70 години

Државјанка на Уганда, која има 70 години, родила близнаци, по вештачко оплодување....

МАГАЗИН

Пет совети кои ќе и помогнат на вашата кожа да изгледа понежно оваа зима

Зимското време има тенденција да ја остави нашата кожа сува и ронлива....

МАГАЗИН

Дали треба да ги прифатиме сите интернет колачиња? Еве на што треба да обрнете внимание

Автоматски да се прифатат сите интернет колачиња? Ако ја цените вашата приватност...