АКТУЕЛНО

ЈСП ОСТАНУВА СО МИЛИОНСКА ЗАГУБА: Советниците не дадоа согласност Градот да го покрие минусот од 6.2 милиони евра

ЈСП „Скопје“ останува во тешка финансиска состојба. Советот на Град Скопје не ја изгласа одлуката за покривање на загубата од 6,2 милиони евра за 2022 година.

На последната седница беше побарано од Градот како основач да ја покрие загубата во работењето бидејќи претпријатието нема начин како тоа да го стори. Но, советниците не го прифатија ваквото барањето на јавното претпријатие ниту ја изгласаа завршната сметка за ланската година.

Во 2022 година, ЈСП остварил вкупни приходи од 1.699.251.767 денари, а вкупните расходи биле 2.083.180.133. Ланската загуба во работењето е рекордна односно двојно поголема од 2021 кога годината беше завршена со минус од 3,3 милиони евра.

Со оглед на моменталната состојба на претпријатието, се чини дека скопјани се сѐ подалеку од можноста некогаш да добијат бесплатен превоз, кој исто така би требало да се плаќа од градскиот буџет. Ако во услови кога граѓаните плаќаат за превоз претпријатието секоја година покажува загуби во милионски евра, прашање е колку плус милиони евра би чинело доколку евентуално некогаш се реализира предизборно ветување на градоначалничката Данела Арсовска за бесплатен превоз за сите граѓани.

 

Leave a comment

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Related Articles

АКТУЕЛНО

Со индекс на загаденост 161, воздухот во Скопје е оценет како „нездрав“

Во главниот град  се измерени 161 микрограми на кубен метар ПМ 2,5...

АКТУЕЛНО

Повторно евтина дневна тарифа на струјата за домаќинствата

Домаќинствата почнувајќи од денеска во периодот од 13 до 15 часот повторно...

АКТУЕЛНО

По 60 години се испитуваат магистралните цевководи за Скопје

Градоначалничката Данела Арсовска, како што стои во соопштението, ја промовирала изработката на...

АКТУЕЛНО

Традиционално осветлување на Новогодишната елка во Скопје Сити Мол

Влезете во светот на чудата во Скопје Сити Мол овој декември. Во 18:30...